Covid-19: Starea de urgență a fost instaurată din nou în Cehia, după ce numărul de cazuri a crescut

Autor: Mihai Cistelican

Publicat: 05-10-2020

Actualizat: 05-10-2020

Article thumbnail

Sursă foto: bbj.hu

Cehia intră din nou în stare de urgenţă din cauza epidemiei de Covid 19. Cehii sunt pe locul doi la nivel european, după Spania, ca număr de infecții raportat la suta de mii de locuitori, relatează Mediafax.

Republica Cehă este din nou în stare de urgenţă după ce autorităţile au înregistrat aproape 18.000 de cazuri de infectare cu virusul SARS CoV-2 în ultima săptămână, scrie Deutsche Welle. De asemenea, Centrul European pentru Prevenirea şi Controlul Bolilor (ECDC) a anunțat că rata de incidenţă din Cehia ajunge la 303,3 infecţii per 100.000 de locuitori în ultimele două săptămâni. Doar Spania, cu 319,3 de infecții, a raportat o rată mai mare în aceeaşi perioadă.

Frontierele ţării vor rămâne deschise, însă numărul participanților la adunările sociale se va limita la 10 oameni în interior şi la 20 de oameni în exterior. În plus, evenimentele sportive vor fi organizate cu porţile închise.

Citește și: Beatrice Mahler: ‘În spitalele din București nu mai sunt locuri la ATI pentru bolnavii COVID. Vorbim de un val secundar nerespectării regulilor’

În România, rata de incidenţă din ultimele 14 zile este de 109,6 cazuri raportate la 100.000 locuitori, conform ECDC.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri