Cozi kilometrice de mașini la granița Moldovei cu Ucraina. Mai mulți militari înarmați și-au făcut prezența, punctul de control fiind închis

Autor: Bogdan Antonescu

Publicat: 24-02-2022

Actualizat: 24-02-2022

Article thumbnail

Sursă foto: stiri.md

Zeci de mașini cu cetățeni ucraineni au ajuns, în această dimineață, la granița cu Republica Moldova. În primele ore ale acestei dimineți în punctele de trecere ale frontierei dintre Moldova și Ucraina s-au format cozi kilometrice, transmite Știri.md.

Cetățenii ucraineni în grabă își părăsesc locuințele și se îndreaptă spre țările vecine în speranța de a găsi un adăpost.

Potrivit canalului de Telegram INDEX, punctul de trecere al frontierei cu Ucraina Cuciurgan a fost închis în această dimineață.

”Ucrainenii nu permit nici intrarea pe teritoriul Ucrainei, nici ieșirea din Ucraina în direcția Republicii Moldova. Presa scrie că Ucraina se teme de o intervenție armata și din regiunea transnistreană”, se arată în mesaj.

De asemenea, la granița cu Ucraina s-au făcut observați și mai mulți militari înarmați. Nu se cunoaște deocamdată cine sunt aceștia.

Citește și Odată cu începerea războiului în Ucraina, mai multe zgomote puternice au fost auzite în mai multe orașe din Republica Moldova

Contactat de Știri.md, purtătorul de cuvânt al Poliției de Frontieră nu ne-a răspuns la telefon pentru a comenta situația actuală de la frontieră.

content-image

content-image

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri