Marea Britanie a cerut sâmbătă Chinei să furnizeze dovezi verificabile cu privire la "siguranţa şi locul" în care se află jucătoarea de tenis Peng Shuai, care nu a mai apărut în public după ce a acuzat un fost înalt oficial al Partidului Comunist că a constrâns-o să aibă relaţii sexuale, transmite duminică AFP preluat de agerpres.
"Suntem extrem de îngrijoraţi de aparenta dispariţie a lui Peng Shuai şi urmărim îndeaproape subiectul", a declarat într-un comunicat ministerul britanic de externe, adăugând că Beijingul ar trebui "să furnizeze urgent dovezi verificabile ale siguranţei sale şi ale locului" în care se află.
"Tuturor ar trebui să li se permită să vorbească fără teama de repercusiuni. Toate cazurile raportate de agresiune sexuală, oriunde în lume, ar trebui investigate", a adăugat ministerul britanic de externe.
Cererea de transparenţă din partea Londrei vine după cele exprimate de SUA şi ONU, în timp ce imaginile cu Peng Shuai apărute sâmbătă pe internet, postate de presa oficială din China, au ridicat semne de întrebare.
Peng Shuai, în vârstă de 35 de ani, l-a acuzat la începutul lunii noiembrie pe fostul viceprim-ministru Zhang Gaoli, cu 40 de ani mai în vârstă, că a forţat-o să întreţină relaţii sexuale.
Crește presiunea asupra Chinei. Și Marea Britanie cere dovezi ca sportiva care a acuzat un înalt demnitar chinez de viol mai este în viață
Explorează subiectul
Articole Similare

314
Ce a dus la dispariția 'oamenilor hobbit'? Cercetătorii explică lanțul colapsului care le-a fost fatal
314

1.202
A început cea mai grea fază de după tragedia de la Crans Montana: E chiar operațiune imposibilă
1.202

1.812
George Simion dă adunarea: E timpul pentru o mare manifestație împotriva guvernului
1.812

1.815
FOTO Apar primele identități ale victimelor incendiului din Elveția: jucător italian de golf de 16 ani, identificat printre decedați
1.815

1.812
Trump recunoaște că se machiază: „O fac în zece secunde.” Explicațiile sale și îngrijorările medicilor
1.812

3.470
VIDEO Momentul în care clubul din Elveția a luat foc: strigătul morții, tineri arși care fug și panică totală
3.470

3.108
Patronii barului din Elveția, care a luat foc, sunt doi soți acuzați că ar fi lăsat minori înauntru. Printre decedați sunt și persoane sub 18 ani
3.108

2.433
ANM a emis alerta: Cod galben de ninsori și vânt puternic - Sunt vizate mai multe județe
2.433

10.686
VIDEO Judecătoarea Adriana Stoicescu s-a enervat pe progresiști: Când aduci un clovn în palat, castelul devine circ
10.686

2.918
Putem zbura peste Polul Nord, dar nu și peste Polul Sud. Misterul zborurilor polare a fost dezvăluit
2.918

3.181
Bilanțul incendiului din Elveția ar putea exploda: „80 până la 100 de persoane sunt în stare de urgență absolută"
3.181

3.558
IPJ Ilfov a anunțat ce a căutat la perchezițiile făcute în casa Rodicăi Stănoiu, fost ministru al justiției
3.558

1.850
Întâlnire crucială în Franța: Zelenski și liderii europeni discută relansarea procesului de pace
1.850

















Comentează