Cristiano Ronaldo a ajuns la 699 de goluri înscrise în carieră

cristiano ronaldo, facebook
cristiano ronaldo, exercitii fizice

Cristiano Ronaldo (34 de ani) a ajuns la 699 de goluri înscrise în carieră, vineri seara, după ce a punctat pentru Portugalia în meciul cu Luxemburg, din preliminariile EURO 2020, scor 3-0, potrivit Mediafax.

Ronaldo a fost integralist în meciul cu Luxemburg și a punctat pentru 2-0, în minutul 65. Fotbalistul lui Juventus a reușit să deposedeze un adversar și l-a lobat pe portarul Moris, de la marginea careului. Portugalia s-a impus cu 3-0, celelalte reușite fiind semnate de Bernardo Silva, în minutul 16, și Goncalo Guedes, în minutul 89.

În urma acestei victorii, Portugalia a ajuns la 11 puncte în grupa B, la cinci lungimi în spatele liderului Ucraina, care are un meci în plus disputat. Cu o victorie la Kiev, luni, combinată cu o remiză sau un eșec al Serbiei contra Lituaniei, portughezii vor obține calificarea matematică la Campionatul European din 2020.

Marcel Ciolacu dă cărțile pe față: Sfârșitul PSD a fost adus de decizia lui Liviu Dragnea din 2017

În urma meciului cu Luxemburg, Cristiano Ronaldo a ajuns la 699 de goluri în carieră. Portughezul poate deveni doar al șaselea fotbalist din istorie care atinge borna de 700 de reușite, după Josef Bican, Romario, Pele, Ferenc Puskas și Gerd Muller. Marele său rival, Lionel Messi, care este mai tânăr cu doi ani, are 672 de goluri.

Clasamentul fotbaliștilor cu cele mai mai multe goluri marcate, potrivit Daily Mail: