CS Dinamo Bucureşti, eliminată din Liga Campionilor după o victorie de palmares cu THW Kiel

news.ro
handbal minge

CS Dinamo Bucureşti a părăsit Liga Campionilor la handbal masculin, deşi a învins puternica echipă germană THW Kiel, cu scorul de 32-31 (17-16), miercuri seara, în deplasare, în manşa a doua a play-off-ului competiţiei.

Campioana României a pierdut meciul tur la o diferenţă categorică, de 13 goluri (28-41), potrivit Agerpres.

Gazdele au început bine jocul şi au condus cu 4-1 şi 6-3 (min. 7), dar Dinamo a înscris patru goluri la rând şi a preluat controlul. Echipa antrenată de Xavi Pascual a condus în câteva rânduri la două goluri, dar la pauză avantajul său a fost minim, 17-16.

THW Kiel a preluat conducerea în repriza secundă, 21-19 (40), 24-22 (43), dar Dinamo a revenit din nou şi a reuşit să se impună, cu 32-31, după ce ambele echipe au alternat la conducere în ultimul sfert de oră.

Pentru Dinamo au înscris Ante Kuduz 5 goluri, Alex Pascual Garcia 4, Lazar Kukic 4, Stanislav Kasparek 4, Eduardo Gurbindo Martinez 3, Andrii Akimenko 3, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 3, Javier Humet Gaminde 2, Ali Zein 2, Dan Racoţea 1, Valentin Ghionea 1.

Khalifa Ghedbane a apărat 12 şuturi (30%), iar Saeid Heidarirad o aruncare.

Golurile gazdelor au fost reuşite de Niclas Ekberg 9, Patrick Wiencek 4, Eric Johansson 4, Sander Sagosen 3, Magnus Landin Jacobsen 3, Harald Reinkind 2, Miha Zarabec 2, Hendrik Pekeler 2, Yannick Fraatz 1, Mikola Bilik 1.

Tomas Mrkva a apărat 12 şuturi (30,77%), iar Niklas Landin Jacobsen a parat 2 (33,33%).

Meciul a fost arbitrat de croaţii Dalibor Jurinovic şi Marko Mrvica, iar delegat EHF a fost maghiarul Balazs Soos.

În sferturile de finală, THW Kiel o va înfrunta pe Paris Saint-Germain Handball.