CS Medgidia s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Challenge la volei feminin, după ce a trecut de formaţia israeliană Hapoel Kfar Saba

kuma.fm
volei

CS Medgidia a reuşit să acceadă cu uşurinţă în sferturile de finală ale Cupei Challenge la volei feminin, după ce a trecut de formaţia israeliană Hapoel Kfar Saba, cu scorul de 3-0 (29-27, 25-17, 25-22), miercuri seara, pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor de finală, conform agerpres.

CS Medgidia, care a câştigat cu 3-0 şi în tur, s-a impus miercuri în într-o oră şi 14 minute.

Hapoel a ratat două mingi de set în actul inaugural, câştigat în cele din urmă de echipa dobrogeană în prelungiri, cu 29-27.

Ioana Maria Baciu a reuşit 14 puncte pentru gazde, iar Ramona Rus a adăugat 10. De la oaspete s-a remarcat Hana Cutura, cu 21 de puncte.

Meciul a fost arbitrat de bulgarul Kiril Stoianov şi de estonianul Erko Varblane.

În sferturi, CS Medgidia va înfrunta echipa sârbă Tent Obrenovac, care a obţinut două victorii cu cehii de la VK Selmy Brno, 3-2 acasă şi 3-0 în deplasare.

CS Medgidia va juca primul meci pe teren propriu, iar returul în Serbia.

CS Medgidia este a doua reprezentantă a României calificată în sferturile Cupei Challenge, după CSM Lugoj, care o va înfrunta în această fază pe Aydin BBSK (Turcia).