CSM București face tripla la handbal feminin: Victorie categorică în fața celor de CS Rapid

news.ro
handbal minge

Finala Supercupei României la handbal feminin a fost câștigată duminică de CSM București, care a învins în actul final de la Pitești pe Rapid București, cu scorul de 31-22 (14-9).

După o primă parte de meci ușor echilibrată, CSM București s-a desprins la 4 goluri (10-6), pentrua închide repriza cu 14-9, și pe fondul unei evoluții bune a portarului Glauser, care a reușit până la final 12 intervenții salvatoare, conform Mediafax.

Repriza secundă a fost dominată în continuare de campioane, care au avut și 12 goluri avans, după un intermediar de 4-0, pentru 30-18.

Cristina Neagu, pentru CSM, și Dorina Korsos, pentru Rapid, au marcat câte 6 goluri, fiind golgheterele meciului.

Cristina Neagu a împlinit sâmbătă vârsta de 35 de ani, zi în care CSM București a învins CSM Târgu Jiu, în semifinala Final 4-ului competiției.

După câștigarea Ligii Florilor și a Cupei României, CSM București a reușit să obțină și al treilea trofeu, acaparând toate distincțiile interne posibile. Pentru campioane este a cincea oară când câștigă Supercupa României.

În finala mică, Dunărea Brăila a câştigat în faţa celor de la CSM Târgu Jiu, cu 35-33 (18-14).