CSM Bucureşti, înfrângere cu Odense şi ratează calificarea directă în sferturile Ligi Campionilor

prosport.ro
handbal

Campioana CSM Bucureşti a fost învinsă duminică, în deplasare, de formaţia Odense, scor 29-25 (16-11), în ultima etapă din grupa A a Ligii Campionilor. CSM încheie pe locul 4, ratează calificarea directă în sferturi şi va juca optimi de finală, cu Krim Ljubljana, potrivit news.ro

Principalele marcatoare ale partidei au fost Aardahl 5 goluri, Housheer 5, pentru Odense, respectiv Neagu 7, Flippes 5, pentru CSM.

În etapa a XIV-a s-au mai jucat partidele dintre SG BBM Bietigheim – Buducnost 34-16 şi Gyor – Brest 32-32, ultima dispută fiind între IK Savehof – DVSC Debrecen.

După 14 etape, Gyor (23 puncte) şi Odense (21) se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6, adică Brest, CSM, SG BBM Bietigheim şi DVSC Debrecen vor juca optimi cu formaţiile din grupa B, câştigătoarele urmând să ajungă în sferturi.

Rezultatele CSM Bucureşti în grupa A: 28-24 şi 25-29 cu Odense, 24-26 şi 31-28 cu SG BBM Bietigheim, 23-27 şi 26-24 cu Gyor, 41-26 şi 35-26 cu IK Savehof, 28-30 şi 21-24 cu Brest, 29-24 şi 44-26 cu Buducnost, 29-29 şi 30-23 cu DVSC Debrecen.

În grupa B a competiţiei evoluează şi vicecampioana Rapid Bucureşti.

Deţinătoarea trofeului este Vipers Kristiansand.