CSM Bucureşti S-A CALIFICAT în sferturile Ligii Campionilor: Egal imens cu Rostov

CSM Bucuresti handbal feminin

Campioana en-titre a României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a remizat duminică, pe teren propriu, cu formaţia rusă Rostov-Don, scor 22-22 (11-12) şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Marcatoarele CSM au fost Kurtovici 5 goluri, Neagu 5, Gullden 3, Niombla 3, Mehmedovici 2, Udriştoiu 1, Frafjord 1, Jorgensen 1, Hagman 1, iar pentru Rostov-Don s-a remarcat Viahireva 4 reuşite.

În primele două meciuri, CSM a obţinut victorii cu Gyor (28-22) şi cu FC Midtjylland (31-26). CSM Bucureşti va avea în continuare următorul program în grupa I: Gyor – CSM (26 februarie), CSM – FCM (4 martie), Rostov – CSM (10 martie). Din grupa principală II fac parte echipele HC Vardar, Metz Handball, FTC Budapesta, Buducnost, SG BBM Bietigheim şi Thuringer HC.

După disputarea meciurilor din grupele principale, primele patru clasate se vor califica în sferturile de finală (6-8 aprilie turul şi 13-15 aprilie returul). Câştigătoarele din sferturi se vor califica la Turneul Final Four, care va avea loc la Budapesta, în 12 şi 13 mai. Obiectivul campioanei României în actuala stagiune este calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor. În 2016, CSM Bucureşti a cucerit trofeul, iar anul trecut a încheiat cu medaliile de bronz. Deţinătoarea Ligii Campionilor este campioana Ungariei, Gyor ETO. CSM Bucureşti, remiză cu Rostov-Don, şi s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor la handbal Campioana en-titre a României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a remizat duminică, pe teren propriu, cu formaţia rusă Rostov-Don, scor 22-22 (11-12) şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Marcatoarele CSM au fost Kurtovici 5 goluri, Neagu 5, Gullden 3, Niombla 3, Mehmedovici 2, Udriştoiu 1, Frafjord 1, Jorgensen 1, Hagman 1, iar pentru Rostov-Don s-a remarcat Viahireva 4 reuşite.

În aceeaşi etapă, Gyor ETO a învins, sâmbătă, pe Krim Ljubljana, cu scorul de 32-21 (15-12), iar ultima dispută va avea loc, duminică seară, între Nykobing şi FC Midtjylland. CSM Bucureşti este lider, cu 11 puncte, urmată în clasament de Gyor (10), Rostov (9), Nykobing (4, un meci mai puţin), Krim (4) şi FCM (2, un meci mai puţin). Cu 12 puncte şi trei etape rămase de disputat, CSM se califică în sferturi, fiind imposibil de depăşit de ultimele două clasate, Krim şi FCM, indiferent de rezultate. În primele două meciuri, CSM a obţinut victorii cu Gyor (28-22) şi cu FC Midtjylland (31-26).

CSM Bucureşti va avea în continuare următorul program în grupa I: Gyor – CSM (26 februarie), CSM – FCM (4 martie), Rostov – CSM (10 martie). Din grupa principală II fac parte echipele HC Vardar, Metz Handball, FTC Budapesta, Buducnost, SG BBM Bietigheim şi Thuringer HC. După disputarea meciurilor din grupele principale, primele patru clasate se vor califica în sferturile de finală (6-8 aprilie turul şi 13-15 aprilie returul). Câştigătoarele din sferturi se vor califica la Turneul Final Four, care va avea loc la Budapesta, în 12 şi 13 mai.

Obiectivul campioanei României în actuala stagiune este calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor. În 2016, CSM Bucureşti a cucerit trofeul, iar anul trecut a încheiat cu medaliile de bronz. Deţinătoarea Ligii Campionilor este campioana Ungariei, Gyor ETO, conform news.ro.