CSM Constanţa a pierdut la Berlin, în EHF European League

prosport.ro
handbal

CSM Constanţa a fost învinsă în deplasare de echipa germană Fuchse Berlin, cu 35-31 (16-19), marţi seara, în ultimul său meci din Grupa Principală IV a competiţiei masculine de handbal EHF European League.

Campioana en titre a făcut diferenţa în ultimul sfert de oră, după ce echipa de la malul Mării Negre a dominat cea mai mare parte a jocului, conform Agerpres.

Echipa antrenată de George Buricea a început curajos şi a condus cu 4-1 şi 7-2, 15-9, iar la pauză scorul a fost 19-16.

În min. 40, CSM conducea cu 23-21, dar a primit trei goluri consecutive şi berlinezii s-au impus cu 35-31.

Pentru constănţeni au înscris Nikolai Aliohin 6 goluri, Gabriel Cristian Ilie 3, Călin Căbuţ 3, Strahinja Stankovic 3, Valentino Ravnic 3, Vitali Komogorov 3, Daniel Andrei Susanu 3, Ionuţ Nistor Ioniţă 2, Andrei Drăgan 2, Alexandru George Andrei 1, Irakli Cikovani 1, Zoran Nikolic 1.

Portarul Dan Vasile a apărat 9 şuturi (22,50%).

Lasse Bredekjaer Andersson a marcat nu mai puţin de 15 goluri pentru gazde. Au mai punctat Hakun West Av Teigum 5, Fabian Wiede 3, Nils Lichtlein 3, Tim Freihofer 3, Max Beneke 3, Max Darj 1, Hans Lindberg 1, Jann Keno Jacobs 1.

Dejan Milosavljev a încheiat cu 16 intervenţii (34,78%).

Meciul a fost arbitrat Vanja Antic şi Jelena Jakovljevic, ambele din Serbia, iar delegat EHF a fost suedezul Mikael Thelander.

În celălalt meci al grupei, CS Dinamo Bucureşti a fost învinsă acasă de Sporting Lisabona cu 31-27.

În clasamentul final, Sporting a ocupat primul loc, cu 10 puncte, urmată de Fuchse, 8 puncte, Dinamo, 4 puncte, CSM Constanţa, 2 puncte. Sporting s-a calificat direct în sferturile de finală, iar Fuchse şi Dinamo vor evolua în play-off. CSM Constanţa a avut o evoluţie meritorie, după ce a eliminat finalista din sezonul trecut în turul preliminar şi a ajuns în faza a doua a grupelor.