CSM CSU Oradea şi FC Argeş s-au calificat în semifinalele Ligii Naţionale de baschet masculin

frbaschet.ro
baschet final four

CSM CSU Oradea şi FC Argeş s-au calificat, luni, în semifinalele Ligii Naţionale de baschet masculin, după victorii obţinut pe teren propriu în sferturi.

Vicecampioana CSM CSU Oradea a dispus de CS Dinamo Bucureşti cu scorul de 79-46 (22-12, 16-11, 25-12, 16-11), după ce a câştigat şi primul meci de acasă, cu 76-58, iar Dinamo şi-a luat apoi revanşa la Bucureşti, cu 79-62, potrivit Agerpres.

Cei mai buni marcatori ai orădenilor au fost Garlon Everett Green, cu 14 puncte (3 recuperări), Dovis Bickauskis, cu 12 p, şi Mark Anthony Ogden Jr, 10 p (6 rec).

FC Argeş Piteşti a învins-o greu pe SCM ''U'' Craiova, cu 75-73 (20-16, 22-19, 20-23, 13-15), luni, în Trivale. Piteştenii au câştigat primul meci, acasă, cu 93-61, dar au pierdut în Bănie cu 82-84.

Goran Gajovic a făcut diferenţa cu un coş marcat când mai erau 100 de secunde.

Toarlyn Lavon Fitzpatrick a fost cel mai bun om al gazdelor, cu 11 puncte, 12 recuperări, 3 pase decisive. Mladen Jeremic a contribuit cu 14 p, 5 rec, 3 pd, iar Mihai Marius Măciucă a adăugat 14 p, 6 rec, 3 pd.

De al oaspeţi s-au remarcat Michael Rashad Qualls, cu 18 p, 11 rec, 6 pd, şi Joshua Daniel Hawley, 12 p, 10 rec.

Sferturile de finală s-au desfăşurat după sistemul cel mai bun din trei meciuri.

În semifinale, campioana ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca o va înfrunta pe FC Argeş Piteşti, iar vicecampioana CSM CSU Oradea o va întâlni pe CSO Voluntari, deţinătoarea Cupei României. Semifinalele se vor juca după sistemul cel mai bun din cinci partide, primele două urmând să aibă loc la Cluj-Napoca, respectiv Oradea.