CSM Lugoj s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Challenge la volei feminin, după ce a învins formaţia austriacă Niederoesterreich Sokol

csm bucuresti volei feminin

CSM Lugoj s-a calificat fără probleme în sferturile de finală ale Cupei Challenge la volei feminin, după ce a învins formaţia austriacă Niederoesterreich Sokol/Post, cu scorul de 3-0 (25-19, 25-13, 25-19), miercuri seara, pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor de finală, conform agerpres.

CSM Lugoj câştigase cu 3-0 şi meciul din prima manşă, jucat la Viena.

Formaţia bănăţeană a obţinut victoria în 69 de minute, în faţa a circa 300 de spectatori.

Sara Sakradzija a fost cea mai bună jucătoare a gazdelor, cu 15 puncte, secondată de Loredana Filipaş (11) şi Andreea Gemănariu (9). De la austriece s-a remarcat Diana Mitrengova, cu 11 puncte.

Meciul a fost arbitrat de lituanianul Audrius Gargasas şi de turcul Ilhami Senyurt.

În sferturile de finală, echipa antrenată de Ugljesa Segrt va înfrunta formaţia turcă Aydin BBSK, şi aceasta obţinând calificarea după o victorie dublă, 3-0 şi 3-0 cu MCM-Diamant Kaposvar (Ungaria). Aydin BBSK va fi gazdă în tur.