CSM Târgu Jiu a pierdut şi ultimul său meci din EHF European League

prosport.ro
handbal

CSM Tg Jiu a fost învinsă de formaţia maghiară Motherson Mosonmagyarovari KC, cu scorul de 22-20 (10-10), duminică seara, pe teren propriu, în ultimul său meci din Grupa D a competiţiei feminine de handbal EHF European League, potrivit Agerpres.

Finalista Cupei României a pierdut toate cele şase meciuri din grupă.

Formaţia din Târgu Jiu a început promiţător meciul şi a condus în primele minute, dar meciul a rămas echilibrat în prima parte, iar la pauză scorul a fost egal, 10-10. Echipa maghiară s-a desprins în partea secundă, a condus la şase goluri (19-13, 20-14, 21-15), însă gazdele s-au apropiat la un singur gol în min. 54 (20-21). Motherson Mosonmagyarovari KC s-a impus cu 22-20 şi s-a calificat în sferturile de finală.

Pentru gazde au marcat Ana Ciolan 5 goluri, Alexandra Maria Frăţilescu Gavrilă 5, Laura Petruţa Moldovan 4, Ana Maria Lopătaru 3, Mirabela Gabriela Coteţ 1, Iulia Andriiciuk 1, Sabine Karina Klimek 1.

Portarul Ekaterina Djukeva a reuşit 16 intervenţii (42,11%).

Golurile oaspetelor au fost înscrise de Eszter Toth 4, Noemi Pasztor 4, Ines Ivancok 3, Gabriella Toth 3, Zsofia Stranigg 2, Emilia Varga 1, Anna Albek 1, Laura Udvardi 1, Luca Farago 1, Barbira Lancz 1, Natalie Schatzl 1.

Portarul Zsofi Szemerey a avut 18 intervenţii (50%).

Meciul a fost arbitrat de slovacii Boris Mandak şi Mario Rudinsky, iar delegat EHF a fost georgianul Levan Ghelaşvili.

În celălalt meci al grupei, Sola HK a dispus de Costa del Sol Malaga cu 36-31.

Echipa norvegiană Sola HK a ocupat primul loc, cu 10 puncte, urmată de Motherson Mosonmagyarovari KC, 8 puncte, Costa del Sol Malaga, 6 puncte, CSM Târgu Jiu, 0 puncte. Primele două clasate s-au calificat în sferturile de finală.