CSO Voluntari, prima finalistă a Supercupei României

kuma.fm
volei

Echipa de volei feminin CSO Voluntari este prima finalistă a Supercupei României, după ce a învins sâmbătă, la Turneul F4 de la Mioveni, formaţia CSM Târgovişte, conform news.ro.

CSO Voluntari s-a impus cu scorul de 3-2, pe seturi 25-21, 20-25, 25-16, 24-26, 15-12, după un meci care a durat aproape două ore şi jumătate.

În cea de-a doua semifinală a turneului se duelează, tot sâmbătă, campioana Volei Alba Blaj şi CSM Lugoj.

Finala pentru trofeu va avea loc duminică.

Din acest sezon, Supercupa României se joacă după un format nou - Turneu Final Four, la care participă cele mai valoroase patru echipe ale sezonului trecut.

În condiţiile în care Volei Alba Blaj a câştigat atât campionatul, cât şi Cupa României, Supercupa ar fi trebuit să aibă la start primele patru clasate din Divizia A, însă după retragerea din campionat a echipei CS Medgidia (locul 4) a fost invitată formaţia CSM Lugoj (locul 5 în stagiunea trecută).