CSU Craiova a scos un egal, la Atena, cu AEK, dar a fost eliminată din preliminariile Europa League

Inquam Photos / George Calin

Umiliți în Bănie de grecii de la AEK Atena, oltenii de la CSU Craiova au sperat că vor întoarce soarta calificării în deplasare. Într-un meci disputat fără spectatori, AEK a deschis scorul în minutul 26 al returului din turul trei preliminar Europa League, prin Mantalos.

Craiova a marcat unicul său gol din dubla cu AEK în minutul 63, prin bulgarul Ivanov. A fost, de altfel, și ultimul gol al meciului, încheiat 1-1. În repriza a doua, oltenii s-au plâns că au avut un gol valabil anulat (n.r. off-side la Bărbuț) și un penalti neacordat (n.r. henț). La 3-1, CSU s-ar fi calificat în play-off-ul Europa League.

AEK Atena: Barkas - Paulinho, Vranjes, Svarnas, Helder Lopes - Krsticic (Simao '58), Andre Simoes (Galanopoulos '83) - Francisco Geraldes, Livaja (Verde '59), Mantalos - Nelson Oliveira. Antrenor: Miguel Cardoso

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Martic, Acka, Kelic, Bancu - Ivanov (Constantin '80), Mateiu, Cicâldău - Bărbuţ, Roman (Fortes '63), Mihăilă (Vătăjelu '55). Antrenor: Corneliu Papură

Cartonaşe galbene: Krsticic '22, Barkas '77, Svarnas '90, Verde '90+4/ Mihăilă '45, Roman '53, Bancu '68

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Franţa, cu Jerome Brisard la centru, ajutat de asistenţii Benjamin Pages şi Francois Boudikian, rezervă fiind Johan Hamel.