Cu două penaltiuri acordate, Inter Milano a cucerit pentru a 8-a oară Cupa Italiei la fotbal

Perisic Inter Milano

Echipa Inter Milano a cucerit Cupa Italiei la fotbal, învingând în finală, cu scorul de 4-2 după prelungiri, formaţia Juventus Torino, deţinătoarea trofeului, miercuri seară, pe Stadio Olimpico din Roma, conform Agerpres.

Inter, cu portarul român Ionuţ Radu pe banca de rezerve, a deschis scorul în debutul primei reprize, prin Nicolo Barella (7), însă Juve a întors rezultatul după pauză, într-un interval de doar două minute, graţie golurilor lui Alex Sandro (51) şi Dusan Vlahovic (53). Milanezii au restabilit egalitatea cu zece minute înainte de finalul reprizei secunde, prin Hakan Calhanoglu, care a transformat un penalty în minutul 80, trimiţând meciul în prelungiri, unde a ieşit la rampă croatul Ivan Perisic, care înscris de două ori, în minutele 99 - penalty şi 102, oferindu-i lui Inter primul succes în Coppa Italia după o aşteptare de unsprezece ani.

Echipa pregătită de antrenorul Simone Inzaghi speră acum să realizeze dubla campionat-cupă, fiind în cursa pentru câştigarea celui de-al 20-lea "scudetto" din istoria sa. Inter ocupă locul secund în clasament, la două puncte distanţă de liderul AC Milan, cu două etape înainte de finalul actualei ediţii din Serie A.

În schimb, Juventus Torino va încheia sezonul fără niciun trofeu, o situaţie cu care "Bătrâna Doamnă" nu s-a mai confruntat în ultimul deceniu.

Inter Milano a devenit miercuri a treia echipă din istoria fotbalului italian care reuneşte să o învingă pe Juventus de trei ori pe parcursul unui singur sezon, după Fiorentina (1940-1941) şi Lazio Roma (1942-1943):

În finala de la Roma au evoluat formaţiile:
Inter Milano: Samir Handanovic - Milan Skriniar, Stefan De Vrij, Danilo D'Ambrosio (Federico Dimarco, 64 (Alessandro Bastoni, 116)) - Matteo Darmian (Denzel Dumfries, 64), Nicolo Barella, Marcelo Brozovic, Hakan Calhanoglu (Arturo Vidal, 91), Ivan Perisic, Lautaro Martínez (Alexis Sánchez, 91), Edin Dzeko (Joaquín Correa, 63). Atrenor: Simone Inzaghi.
Juventus Torino: Mattia Perin - Danilo (Alvaro Morata, 41), Giorgio Chiellini (Arthur, 84), Matthijs De Ligt, Alex Sandro - Juan Guillermo Cuadrado, Denis Zakaria (Manuel Localetti, 67), Adrien Rabiot, Federico Bernardeschi (Leonardo Bonucci, 67) - Paulo Dybala (Moise Kean, 99), Dusan Vlahovic. Antrenor: Massimiliano Allegri.