Cu Mihăilă rezervă, Atalanta s-a calificat în sferturile Europa League

Atalanta formatie fotbal

Atalanta s-a calificat în sferturile de finală ale Europa League, după ce s-a impus în deplasare la Bayer Leverkusen, cu 0-1, și cu 4-2 la general, prin unica reușită a lui Jeremie Boga, marcată minutele suplimentare de joc.

Italienii s-au impus cu 3-2 în prima manșă, iar Duvan Zapata și Josip Ilicic au fost în continuare indisponibili, conform Mediafax.

Leverkusen a jucat în formație 3-5-2, după ce i-a pierdut pe Florian Wirtz și Jeremie Frimpong pentru tot restul sezonului, din cauza unor accidentări grave. Patrik Schick a fost, de asemenea, în continuare indisponibil, dar Kerem Demirbay a revenit după suspendare.

Bayer a avut o șansă mare de a marca în repriza secundă, când Diaby a evitat offside-ul la o minge în adâncime, dar portarul Musso a făcut o paradă remarcabilă în situație de unu la unu, iar continuarea lui Demirbay a fost deviată în plasa laterală.

Musso a mai respins de sub bară și un corner executat de Demirbay.

Rezultatul de 0-0 ar fi dus-o pe Atalanta în finală, dar italienii au câștigat în cele din urmă, Jeremie Boga reușind să marcheze după o cursă solitară și un șut din unghi.

Valentin Mihăilă a fost rezervă neutilizată la oaspeți.