Cu rezervele, Real Madrid a surclasat-o pe Granada, care a retrogradat din La Liga

Autor: Bogdan Antonescu

Publicat: 12-05-2024

Actualizat: 12-05-2024

Article thumbnail

Sursă foto: digisport.ro

Real Madrid, cu mulţi fotbalişti care de obicei sunt rezerve, a învins-o sâmbătă cu 4-0 în deplasare pe Granada, ce a retrogradat matematic din La Liga în urma acestui meci din etapa a 35-a, conform Agerpres.

La trei zile după ce s-a calificat dramatic în finala Ligii Campionilor în dauna lui Bayern Munchen, Real Madrid, care îşi asigurase deja câştigarea celui de-al 36-lea său titlu de campioană a Spaniei, a menajat titulari obişnuiţi din compartimentul ofensiv, ca Vinicius Junior, Jude Bellingham şi Rodrygo. Golurile au fost marcate de Brahim Diaz (minutele 49 şi 59), Fran Garcia (38) şi Arda Guler (45+2). Acesta din urmă, un jucător turc în vârstă de 19 ani, a înscris trei goluri în primele sale trei meciuri ca titular la Real, notează AFP.

Formaţia antrenată de Carlo Ancelotti a acumulat 90 de puncte şi este urmată la mare distanţă de Girona, 75 de puncte, şi FC Barcelona, 73 de puncte şi un joc mai puţin disputat.

Granada este pe locul 19, cu 21 de puncte, şi nu mai poate recupera diferenţa de 13 puncte care o despart de echipele de pe locurile 16 şi 17, pe care se află Celta Vigo, respectiv Rayo Vallecano, pentru aceasta din urmă jucând internaţionalul român Andrei Raţiu.

Numele primei retrogradate, Almeria, era cunoscut de mai mult timp.

Tot sâmbătă, Athletic Bilbao, condusă cu 2-0 acasă de altă echipă bască, Osasuna, a scos in extremis remiza, 2-2, graţie golului reuşit de Asier Villalibre (90+6).

Bilbao este pe locul 5 şi ar putea pierde duminică aproape orice şansă de calificare în Liga Campionilor în caz de victorie a lui Atletico Madrid în meciul cu Celta Vigo. Dacă va câştiga această partidă, Atletico, echipa la care Horaţiu Moldovan este rezervă, ar avea un avans de opt puncte faţă de Bilbao, cu trei etape rămase.

Alaves, echipa lui Ianis Hagi, este pe locul 11, cu 32 de puncte.

Rezultate din etapa a 35-a:
vineri
Alaves - Girona 2-2
Au marcat: Guridi (12, 90+9), respectiv Garcia (4), Herrera (44)
Ianis Hagi a jucat la gazde din minutul 63

sâmbătă
Mallorca - Las Palmas 1-0
A marcat: Gonzalez (29)

Villarreal - Sevilla FC 3-2
Au marcat: Sorloth (30, 90+7), Mosquera (84), respectiv En-Nesyri (26 - penalty, 44)

Granada - Real Madrid 0-4
Au marcat: Fran Garcia (38), Guler (45+2), Brahim Diaz (49, 58)

Athletic Bilbao - Osasuna 2-2
Au marcat: Inaki Williams (58), Villalibre (90+6), respectiv Raul Garcia (40), Ruben Garcia (47)

Duminică au loc meciurile Cadiz - Getafe, Atletico Madrid - Celta Vigo, Valencia - Rayo Vallecano şi Betis Sevilla - Almeria. Etapa se încheie luni cu partida FC Barcelona - Real Sociedad.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri