Culoar spre finală pentru Halep: Una dintre principalele adversare a fost eliminată

WTA
halep kerber

Anastasia Pavliucenkova (Rusia), locul 30 WTA şi cap de serie numărul 30, a acces în sferturi la Australian Open, după ce a trecut de Angelique Kerber (Germania), locul 18 WTA şi cap de serie numărul 17.

Pavliucenkova s-a impus cu scorul de 6-7 (5/7), 7-6 (7/4), 6-2, după două ore şi 37 de minute.

În sferturi, Pavliucenkova va evolua contra sportivei spaniole Garbine Muguruza, locul 32 WTA. Învingătoarea dintre cele două ar putea să o întâlnească pe Simona Halep în semifinale, dacă românca va câştiga următorul meci, împotriva lui Anett Kontaveit, locul 31 WTA.