Cupa Franţei: FC Metz părăsește competiţia, după lovituri de departajare, într-o confruntare cu Clermont

orangesport.ro
cupa frantei

Echipa franceză FC Metz, pregătită de tehnicianul român Ladislau Bölöni, a fost eliminată din 32-imile Cupei Franţei după ce a pierdut vineri seară, pe teren propriu, în faţa formaţiei Clermont, care s-a impus cu 3-1 după lovituri de departajare. La finalul celor 90 de minute regulamentare, scorul a fost 1-1, scrie news.ro.

După un start de meci dominat de Clermont, elevii lui Bölöni au echilibrat jocul şi au deschis scorul, în minutul 22, prin Sadibou Sane.

Oaspeţii au egalat în minutul 48, cu golul lui Jim Allevinah şi cum după 90 de minute scorul a fost egal, s-a trecut direct la lovituri de departajare.

Pe stadionul Saint-Symphorien, Metz nu a transformat decât o singură lovitură, prin Papa Diallo, în timp ce Clermont a înscris de trei ori

Echipa vizitatoare s-a impus cu 3-1 la loviturile de departajare şi s-a calificat în 16-imile Cupei Franţei.