Cupa Franţei: Marseille se califică în sferturile de finală, dupa ce o învinge pe PSG

Olympique Marseille

Echipa franceză Olympique Marseille a învins miercuri, pe teren propriu, formaţia PSG, scor 2-1, în optimile de finală ale Cupei Franţei, anunță news.ro.

Antrenorul lui PSG, Galtier, a jucat cu Lionel Messi şi Neymar titulari, dar echipa care s-a impus în duelul de pe Stade Velodrome a fost Marseille. Alexis Sanchez a deschis scorul din penalti în minutul 30, apoi Sergio Ramos a egalat pentru PSG (minutul 45+1), iar Malinovsky a înscris golul victoriei gazdelor în minutul 57. Marseille se impune cu 2-1, elimină pe PSG din Cupa Franţei, şi va juca în sferturile de finală ale competiţiei.

În sferturi s-au mai calificat FC Nantes, Olympique Lyon, Toulouse, Rodez (echipă din Ligue 2), Annecy (echipă din Ligue 2) şi Grenoble (echipă din Ligue 2).

Rezultatele înregistrate miercuri în optimile de finală ale Cupei Franţei:

Angers – FC Nantes 1-1 (2-4); Olympique Lyon – Lille 2-2 (4-2); Toulouse – Reims 3-1, Auxerre – Rodez 2-3, Paris FC – Annecy 1-1 (5-6); Vierzon FC – Grenoble 0-1; Olympique Marseille – PSG 2-1.

La Auxerre, portarul român Ionuţ Radu a fost doar rezervă.

Ultimul meci al optimilor se dispută joi, între Lorient şi RC Lens.