Cursa ciclistă 'Săptămâna Internaţională Coppi şi Bartali' s-a încheiat cu victoria irlandezului Eddie Dunbar

ciclism

Cursa ciclistă Săptămâna Internaţională Coppi şi Bartali s-a încheiat cu victoria irlandezului Eddie Dunbar, sâmbătă, la Cantagrillo, lângă Florenţa, după etapa a 5-a, câştigată de cehul Josef Cerny (Quick-Step), informează AFP.

Între Casalguidi şi Cantagrillo, pe distanţa de 160 km, Josef Cerny, cronometrat în 3 h 56 min 55 sec, a fost urmat cu acelaşi timp de coechipierul său, campionul Franţei, Remi Cavagna, care a participat şi el la o evadare. Pe locul 3, la 14 sec, a fost israelianul Omer Goldstein (Israel/Israel-Premier Tech), potrivit Agerpres.ro.

Eddie Dunbar, care era lider la general după etapa a 2-a, a încheiat etapa pe locul 15, la 4:23 de Cerny.

În clasamentul general, Eddie Dunbar, cu timpul de 20 h 38:18, a fost urmat la 09 sec de britanicul Ben Tulett (Ineos) şi la 24 sec de elveţianul Marc Hirschi (UAE Team Emirates).