Cursele aeriene directe între Atena şi Skopje vor fi reluate, după ce Grecia şi Macedonia au ajuns la un acord în acest an pentru a pune capăt unei dispute diplomatice de decenii privind numele fostei republici iugoslave, transmite dpa prelutată de Agerpres.
Decizia a fost anunţată joi de Ministerul grec de Externe, la câteva săptămâni după ce parlamentul de la Skopje a aprobat declanşarea procedurii de schimbare a numelui ţării în Republica Macedonia de Nord.
În contrapartidă, Grecia nu va mai bloca demersurile vecinului său de aderare la NATO şi la Uniunea Europeană.
Zborurile directe între cele două capitale au încetat în 2007 în urma disputei diplomatice care a opus cele două ţări.
Prima cursă de la Atena spre Skopje va decola în cursul serii de joi, la bordul avionul urmând să se afle şi vicepremierul macedonean Bujar Osmani.
Se aşteaptă ca procedura de schimbare a numelui ţării să dureze trei luni. Ea va necesita un alt vot în parlamentul de la Skopje, ce va avea loc probabil în luna ianuarie. Parlamentul grec va trebui ca ulterior să ratifice acordul.
Cursele aeriene între Atena şi Skopje vor fi reluate după acordul privind schimbarea numelui Macedoniei
Explorează subiectul
Articole Similare

2.856
Premierul Slovaciei izbucnește după discuțiile cu Marco Rubio: Kievul șantajează Ungaria cu livrările prin conducta Drujba
2.856

3.730
Mesajul guvernatorul Californiei stârnește reacții puternice: Trump a slăbit America și a unit Europa
3.730

4.813
Interceptări șocante: cum sunt împinși soldații ruși în asalturi fără scăpare
4.813

2.712
Iranul vrea să cadă la un acord cu SUA: condiția Teheranului
2.712

3.964
VIDEO Şefa diplomaţiei europene nimicește Rusia, de la Munchen: „Nu este o superputere! Este afectată grav, economia sa este în colaps, este izolată”
3.964

3.694
Fost ministru din Ucraina, arestat în timp ce încerca să fugă din ţară: e implicat în cel mai mare scandal de corupție din țară
3.694

5.365
Nicușor Dan a decis: acceptă invitația lui Donald Trump și merge la Consiliul Pǎcii de la Washington
5.365

3.153
Şeful Statului Major rus anunţă noi cuceriri teritoriale în Ucraina: urmează noi atacuri într-o anumită zonă
3.153

5.327
VIDEO Incident șocant în Italia: Un român a încercat să răpească o fetiță de un an și jumătate chiar de lângă părinții ei / Copilul a suferit o fractură la picior
5.327

7.700
Scandal în Schengen: controalele la granițele Germaniei și alertele pentru ucraineni ajung în centrul unei anchete europene
7.700

3.704
VIDEO Obama îl „torpilează” pe Trump: „dictatură și spectacol de clovni”
3.704

133
Conferința de la Munchen - Taiwanul avertizează: „China este adevărata amenințare”
133

2.076
Mitul siguranței germane, făcut praf: cum a fost posibil cel mai spectaculos jaf bancar din ultimii ani în Germania
2.076

















Comentează