Curtea Constituțională a Germaniei a decis că legea antiterorism este 'parțial' neconstitutională

Autor: Radu Pop, Colaborator

Publicat: 20-04-2016

Actualizat: 20-04-2016

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Curtea Constitutionala a Germaniei a decis ca unele aspecte ale legii antiterorism, introduse în 2009, sunt neconstitutionale si încalca dreptul la intimitate, relateaza miercuri DPA.

Legea permite politiei federale (BKA) sa instaleze echipamente de supraveghere în locuinte, sa monitorizeze convorbirile telefonice si sa instaleze programe informatice speciale în computerele suspectilor de terorism, pentru a avea acces la istoricul email-urilor si al mesageriei.

Vicepresedintele Curtii, judecatorul Ferdinand Kirchhof, a declarat ca teoretic legea respecta Constitutia, dar a adaugat ca ea a fost folosita de politie pentru a desfasura ''interventii disproportionate'' cu câteva ocazii.

Legea va trebui sa fie modificata pâna în iunie 2018.

Cazul a fost adus în atentia Curtii Constitutionale de un grup de politicieni social-democrati, liberali si ecologisti care sustin ca puterile acordate BKA încalca drepturile individuale la intimitate.

În 2015 ministrul de interne german Thomas de Maiziere a aparat legea, afirmând ca ea le-a permis autoritatilor sa dejoace mai multe tentative de atacuri teroriste pe teritoriul Germaniei.

La finalul lunii noiembrie, Germania si-a prelungit legislatia antiterorism pentru înca cinci ani, pâna la începutul anului 2021. Reînnoirea acestui act legislativ înseamna ca serviciile de securitate germane pot folosi pâna la începutul lui 2021 informatii provenind de la banci, companii aeriene si firme de telecomunicatii.

Legislatia antiterorism din Germania fusese introdusa dupa atentatele de la 11 septembrie 2001 din Statele Unite. Pâna în prezent, tara nu a fost afectata de un atac jihadist de amploare, spre deosebire de alte tari europene, dar în luna august doi combatanti germani care si-au revendicat apartenenta la gruparea Stat Islamic au amenintat cu comiterea de atentate pe teritoriul german.

AGERPRES

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri