Curtea Supremă din India a interzis marţi divorţul prin repudiere expresă a femeii, autorizat în comunitatea musulmană, un dosar dificil care ţinteşte chiar conceptul de laicitate din această ţară, informează AFP, potrivit agerpres.ro.
'Triplul talaq (divorţ) încalcă (legea musulmană) Sharia şi Coranul. El nu face parte din practicile religioase şi se opune moralităţii constituţionale', a declarat un complet de judecată al celei mai înalte instanţe juridice a ţării, format din cinci judecători, reprezentanţi ai principalelor religii ale Indiei: hinduismul, islamul, creştinismul, sikhismul şi zoroastrismul.
Potrivit acestei practici acceptate în India, este suficient ca un bărbat să pronunţe de trei ori cuvântul 'divorţez' (talaq, talaq, talaq) pentru a-şi repudia soţia. Mass-media au relatat despre cazuri de divorţ prin scrisoare, Skype sau chiar mesaj Whatsapp în India.
Mai multe femei musulmane repudiate în acest mod au înaintat recurs la cea mai înaltă instanţă judiciară a ţării, pentru a obţine interdicţia acestei proceduri.
Laicitatea în stil indian, aşa cum este definită în Constituţie, plasează toate religiile pe picior de egalitate. Credinţele fiecărei persoane definesc dreptul ce va prevala în materie de mariaj, divorţ sau moştenire. Astfel, nu se vor aplica aceleaşi reguli pentru un hindus sau un musulman, de exemplu.
Guvernul premierului Narendra Modi susţinea recursul împotriva triplului talaq, estimându-l ca fiind neconstituţional şi discriminatoriu faţă de femei. Naţionaliştii hinduşi militează de multă vreme pentru un cod civil uniformizat.
Însă această luare de poziţie a puterii în funcţiune a fost contestată în rândul comunităţii musulmane, chiar printre cei care se opun triplului talaq. Temerea lor este că minorităţile vor fi private de legile lor religioase, cu spectrul dominaţiei hinduismului majoritar.
Curtea Supremă din India INTERZICE divorțul prin repudiere expresă la musulmani
Articole Similare

549
VIDEO Atac militar american de mare amploare în Oceanul Pacific: Paza de Coastă americană caută supravieţuitori
549

249
'Ucraina doreşte încetarea războiului, dar nu cu orice preţ': compromisul pe care Zelenski refuză să-l facă în privința acordului de pace
249

25
Bulgaria a trecut la euro de la miezul nopţii, devenind a 21-a ţară care a ales moneda unică europeană
25

278
Feminizarea Parlamentului japonez scoate la iveală o problemă banală: lipsa toaletelor pentru femei
278

766
Donald Trump, anunţ de ultim moment cu privire la trupele Gărzii Naţionale din Los Angeles, Chicago şi Portland
766

2.081
Zelenski, mesaj adresat României, după alocarea celor 50 de milioane de euro pentru sprijinirea apărării Ucrainei
2.081

676
Israelul riscă să piardă sprijinul internațional după retragerea autorizațiilor pentru 37 de ONG-uri
676

2.274
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Rusia va apela la economiile contribuabililor în 2026 pentru a finanța campania militară din Ucraina
2.274

1.496
Italia, Spania, Irlanda sau Scoția vând case la preț redus: Oamenii primesc bani să se mute aici
1.496

2.326
VIDEO 'Luptă pentru o bucată de pâine' - Protestele iau amploare în Iran din cauza scumpirilor. Clădire guvernamentală atacată, autoritățile avertizează cu 'răspuns ferm'
2.326

1.773
'Războiul bate la porțile Europei' - Friedrich Merz avertizează: 2026 va testa securitatea și unitatea continentului
1.773

6.739
'Își făcea deja bagajele' - Lukașenko dezvăluie avertismentul secret pentru Putin. Ce spune despre atacul cu drone de la reședința acestuia
6.739

5.048
'Abia l-au resuscitat' - Liderul cecen Ramzan Kadîrov, internat de urgență la Moscova
5.048

















Comentează