Toată suprafaţa agricolă a ţării va fi protejată de secetă până în 2027 prin realizarea de sisteme de irigaţii, însă vor exista şi investiţii în sisteme de prevenire a căderilor de grindină, a declarat vineri, la Arad, ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Petre Daea.
Prezent la Târgul Agromalim de la Expo Arad, ministrul a spus că 2022 a fost "un an foarte dificil, în care seceta a pus stăpânire pe întreaga Românie", dar că s-a asigurat producţia de grâu necesară.
"În ţară s-a reuşit să se adune în magaziile fermierilor o cantitate de nouă milioane de tone de grâu, ceea ce înseamnă asigurarea necesarului de consum al ţării şi disponibilităţi pentru export. Este cunoscut că peste tot am avut culturi afectate", a spus ministrul.
Cât despre porumb, Petre Daea a spus că "situaţia este mai delicată", dar că va fi acoperit necesarul de consum al României. El a precizat că a început recoltarea porumbului şi acum suntem la 4% din suprafaţa de peste 2,5 milioane de hectare cultivată.
Ministrul a mai spus că în 26 judeţe a început recoltatul la floarea-soarelui iar "producţia este diferită de la o zonă la alta", existând zone cu producţii sub 1.000 kg la hectar, dar şi zone cu 3.500 kg la hectar.
"Din capul locului vă pot spune că vom avea floarea-soarelui necesară pentru a prelucra şi a obţine uleiul pentru consumul intern", a dat asigurări Petre Daea.
Despre pierderile suferite de fermieri, ministrul a declarat că deocamdată nu există un buget stabilit pentru despăgubiri. Fermierii mai pot să comunice până în octombrie care sunt pierderile, în timp ce comisiile de constatare din judeţe lucrează încă pe teren.
Ministrul Agriculturii a afirmat că România va lua măsuri pentru a reduce pierderile provocate de secetă în următorii ani. Prima măsură va fi de a se "pune în stare de funcţionare sistemul de irigaţii din ţară", dar se vor face investiţii şi în prevenirea căderilor de grindină şi stimularea precipitaţiilor.
Daea a precizat că Ministerul Agriculturii are un program împreună cu Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene pentru a se accesa fonduri europene astfel ca "până în 2027 să fie protejată întreaga ţară".
Până la această dată avem o suprafaţă protejată de aproximativ două milioane de hectare, a precizat ministrul.
Daea: Toată suprafaţa agricolă a ţării va fi protejată de secetă până în 2027 prin investiţii în irigaţii
Explorează subiectul
Articole Similare

27
VIDEO Plafonarea alimentelor, doar un gest politic? Nicușor Dan dezvăluie cum s-a luat decizia în coaliție: 'Economic n-ar fi avut mare efect'
27

94
VIDEO Reformă la Apele Române. Ministrul Mediului anunță contracte renegociate, radare pe balastiere și bodycam-uri pentru inspectori
94

538
VIDEO Nicușor Dan, prima reacție în scandalul 'durerea în zona genitală': Explică planul României pe termen mediu
538

390
VIDEO Ministrul Mediului despre 'furtul apei' din lacurile României: Adevărul din spate e mult mai dureros
390

161
VIDEO Nicușor Dan: Este evident că intenția Moscovei este de a provoca / Programul SAFE, oportunitate uriașă pentru România
161

346
VIDEO Diana Buzoianu dezvăluie că șefii Romsilva vor rămâne fără bonusurile de lux: 'Unii directori au luat 100.000 de euro'
346

1.091
VIDEO Nicușor Dan își nuanțează declarațiile care au generat controverse despre aderarea României la UE: Să fim foarte direcţi gata
1.091

591
VIDEO Nicușor Dan anunță că România își va apăra mai ofensiv teritoriul: O să începem să le doborâm
591

525
VIDEO Republica Moldova, cu sau fără Transnistria în UE? Nicușor Dan explică scenariile aderării
525

1.923
VIDEO Ceartă ca la ușa cortului între președintele CJ de la PSD și un lider de la PNL: „Îmi spui zât? Nu ți-e rușine măi, porcule, să-mi spui zât?
1.923

1.332
Nicușor Dan vorbește despre suspiciunile în cazul Călin Georgescu: Dezvăluie mecanismul campaniei din spatele candidaturii-minune
1.332

612
Preț redus la energie pentru consumatorii vulnerabili - Ministrul Energiei anunță că lucrează la o schemă
612

43
Serbia, departe de Uniunea Europeană? Nicușor Dan cere respectarea standardelor
43
Comentează