Dan Petrescu face minuni: CFR Cluj a trecut de Maccabi Tel Aviv și s-a calificat în turul 3 al Ligii Campionilor, unde o întâlnește pe Celtic

Inquam Photos / Manases Sandor
CFR CLuj campioana campionat

CFR Cluj s-a calificat în turul 3 al Ligii Campionilor, după ce a remizat, scor 2-2, pe terenul celor de la Maccabi Tel Aviv. În tur, scorul a fost 1-0 pentru campioana României.

CFR Cluj a început destul de slab partida din Israel, iar adversarii au deschis scorul încă din minutul 15, prin Blackman, după mai multe greșeli în centrul defensivei. Dezavantajul de pe tabelă s-a văzut rapid, însă, în jocul clujenilor, care au restabilit egalitatea 4 minute mai târziu. Bordeianu a fost faultat clar în careul advers, iar arbitrul a dictat lovitură de pedeapsă. Culio și-a luat angajamentul executării și nu a ratat. A făcut 1-1. Până la pauză, CFR a mai marcat un gol. Atacantul Rondon și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 42, după o pasă a lui Culio.

În partea a doua, campioana României a preferat să se apere mai atent și să apeleze la un joc de posesie. La fel ca în prima repriză, nici ultimele 45 de minute nu au debutat prea bine, iar Maccabi a început să spere încă din minutul 48, după un gol al lui Cohen, intrat la pauză. Israelienii au continuat să atace până la ultimul fluier al arbitrului, dar nu au mai reușit să marcheze. S-a terminat 2-2, iar CFR Cluj va juca în turul 3, pentru un loc în play-off-ul Ligii Campionilor, cu scoțienii de la Celtic.

Echipele de start:

Maccabi Tel Aviv: Gianniotis – Kandil, Piven, Jair, Davidzada – Peretz, Glazer – Rikan – Blackman, Shechter, Micha

CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Bordeianu, Culio, Djokovic – Deac, Omrani, Rondon