Dan Petrescu o califică pe Jeonbuk în optimile Ligii Campionilor Asiei

Dan Petrescu

Dan Petrescu a reușit miercuri să obțină calificarea cu formația sud-coreeană Jeonbuk Hyundai Motors în optimile de finală ale Ligii Campionilor Asiei la fotbal masculin. Coreenii i-au învins pe thailandezii de la Bangkok United cu scorul de 3-2, pe teren propriu, în ultima etapă din Grupa F.

Bangkok United a deschis devreme scorul prin Jarunongkran (0-1, min. 4), Jeonbuk restabilind egalitatea înainte de pauză, prin Seon-Min Moon (1-1, min. 42).

Dan Ptrescu a fost apoi salvat de dubla lui Dong-Jun Leea, care a marcat în interval de două minute (min. 76 și 78), pentru 3-1.

Oaspeții au stabilit scorul final prin golul reușit de Rungrath Poomchantuek (3-2, min. 85).

Bangkok United, care avea asigurată câştigarea grupei şi calificarea în optimi, a terminat pe prima poziție, cu 13 puncte, flancată pe locul doi de Jeonbuk, cu 12 puncte. Lion City, cu 6 puncte, și Kitchee, cu 4 puncte, au încheiat pe 3 și 4.

În optimile de finală, pe lângă câştigătoarele grupelor, s-au calificat şi cele mai bune trei echipe de pe locurile secunde din fiecare grupă.

Jeonbuk s-a clasat a doua în acest clasament, în condițiile în care aveau nevoie de un singur punct.

Tragerea la sorți pentru optimi are loc pe 28 decembrie.