Dani Alves a devenit jucătorul cu cele mai multe trofee din istoria fotbalului (36), după ce PSG a câștigat Cupa Ligii Franței în fața lui Monaco

Dani Alves PSG

Fundaşul brazilian Dani Alves, care sâmbătă a cucerit Cupa Ligii franceze cu PSG (3-1 în finala cu Monaco), a devenitr jucătorul cu cele mai multe trofee câştigate din istoria fotbalului, depăşind în acest clasament două legende precum Kenny Dalglish şi Ryan Giggs, relatează ziarul AS.

Dani Alves a obţinut cu PSG al 36-lea titlu, dar 63% dintre ele au fost realizate cu FC Barcelona, unde în timp de 8 sezoane a cucerit 23 de trofee, inclusiv 6 titluri naţionale, 3 trofee în Liga Campionilor şi tot 3 în Cupa Mondială a cluburilor, anunță Agerpres.

Dani Alves a câştigat restul trofeelor cu 5 echipe: Bahia (1), PSG (2), Sevilla (5) şi cu naţionala Braziliei (3).

Ryan Giggs a cucerit 35 de trofee doar cu Manchester United, în timp ce Kenny Dalglish a obţinut 14 cu Celtic Glasgow şi 21 cu Liverpool.