Daniel Evans s-a calificat în semifinalele turneului ATP de la Monte Carlo

tenis

Jucătorul britanic de tenis Daniel Evans (33 ATP) confirmă forma excelentă în care se află şi după ce l-a eliminat în optimi pe nr. 1 ATP, principal favorit, sârbul Novak Djokovic, a trecut vineri în sferturi şi de belgianul David Goffin (15 ATP, favorit nr. 11), la turneul ATP Masters 1.000 de la Monte Carlo, dotat cu premii totale de 2.082.960 euro.

Evans s-a impus cu 5-7, 6-3, 6-4, după două ore şi 44 minute de joc. Britanicul nu a reuşit niciun as, belgianul având 3, şi a făcut două duble greşeli faţă de 5 ale belgianului, potrivit agerpres.ro.

Daniel Evans va juca în semifinale cu grecul Stefanos Tsitsipas (5 ATP, favorit nr. 4) care s-a calificat după abandonul adversarului său din sferturi, spaniolul Alejandro Davidovich (58 ATP) la finalul primului set, adjudecat de grec.

Cealaltă semifinală va fi cunoscută după partidele Casper Ruud (Norvegia, 27 ATP) - Fabio Fognini (Italia, 18 ATP, favorit nr. 15), respectiv Andrei Rublev (Rusia, 8 ATP, favorit nr. 6) - Rafael Nadal (Spania, 3 ATP, favorit nr. 3).