Daniel Isăilă, antrenorul 'rundei 13' în campionatul Arabiei Saudite

Daniel Isăilă

Victoria obținută de Al Hazm în etapa cu numărul 13 din campionatul Arabiei Saudite i-a adus antrenorului român, Daniel Isăilă, titlul de cel mai bun antrenor al rundei. Astfel, tehnicianul a câștigat al doilea premiu în Cupa Mohammed Bin pentru profesioniști după ce a câștigat runda a patra, scrie mediafax.

Aflată în lupta pentru evitarea retrogradării, formaţia pregătită de tehnicianul român, Al Hazm, a câştigat în faţa liderului Al Hilal, în deplasare. Conduşi la pauză, oaspeţii au revenit spectaculos şi s-au impus cu 2-1, primul succes în campionat după şase meciuri.

Francezul Bafetimbi Gomis a deschis scorul pentru Al Hilal, în minutul 18, dar oaspeţii au egalat imediat după pauză, prin Mohammed Al Saiari.

Cu 10 minute înainte de final, brazilianul Alemao a transformat un penalty, iar Al Hazm a produs surpriza şi a obţinut un rezultat fundamental pentru speranţele de a se menţine în prima ligă din Arabia Saudită.

În urma victoriei de la Riyad, Al Hazm e urcat pentru moment pe locul 11, la două puncte de locul de baraj şi la 3 lungimi de prima poziţie retrogradabilă.