Daniil Medvedev, calificat în sferturile de finală ale turneului Masters Series din Shanghai

australian open facebook
australian open general tenis

Daniil Medvedev (4 ATP) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Masters Series din Shanghai, joi dimineața, după ce l-a învins pe Vasek Pospisil (248 ATP), scor 7-6 (7), 7-5, potrivit Mediafax.

Tenismenul rus, finalist la ediția din acest an a US Open, a avut parte de un prim set dificil, care a intrat în tie-break. Medvedev a fost condus în mai multe rânduri, însă a salvat două mingi de set, adjudecându-și ulterior actul inaugural.

OMV Petrom a dat lovitura: Compania a găsit un zăcământ uriaș de naze naturale, în România

În setul al doilea, cei doi și-au împărțit câte un break, iar totul părea să conducă câtre un nou tie-break, însă Medvedev a reușit să câștige pe serviciul lui Pospisil și a încheiat partida după două ore și șase minute.

În sferturile de finală de la Shanghai, Daniil Medvedev îl va întâlni pe Fabio Fognini (12 ATP). Italianul a trecut, tot joi dimineața, de Karen Khachanov (9 ATP), scor 6-3, 7-5.