Darius Emanuel Movileanu a devenit campion european la tenis de masă destinat juniorilor

realitateadedambovita.ro
darius emanuel movileanu

Darius Emanuel Movileanu, în vârstă de 14 ani, a devenit campion european la tenis de masă destinat juniorilor. Târgovișteanul a câștigat concursul european, organizat în Cehia, potrivit Mediafax.

Tânărul în vârstă de 14 ani este legitimat la clubul sportiv CSA Steaua București.

În finala competiției disputată între doi români, Darius l-a întâlnit pe colegul său de echipă, dublul campion, Iulian Chiriță. Movileanu s-a impus în fața lui Chiriță, cu scorul de 11-13, 6-11, 8-11, 11-6, 11-9, 6-11.

Semifinaliștii competiției au fost polonezeul Milosz Redzimski și francezul Alexis Kouraichi.

”A fost dificil să joc împotriva colegului meu de echipă. Este un jucător foarte bun. A fost cel mai greu meci, pentru mine, din toată competiția”, a declarat Darius Emanuel Movileanu, după finala câștigată, pentru The European Table Tennis Union.