DESCARCĂ APLICAȚIA: iTunes app Android app on Google Play Windows Phone Store
CELE MAI NOI ȘTIRI ȘI ALERTE BREAKING NEWS: ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

David Popovici a stabilit un nou record naţional în bazin scurt la 200 m mixt

David Popovici

Sportivul David Popovici a stabilit un nou record naţional de seniori în proba de 200 m mixt, marţi, în prima zi a Campionatelor Naţionale de înot în bazin scurt (25 metri) de la Miercurea Ciuc, cu timpul de 1 min 57 sec 56/100, potrivit paginii de Facebook a CS Dinamo Bucureşti, arată Agerpres.

Constantin George Alexandru Stoica (CSA Steaua Bucureşti) a câştigat două titluri, la 100 m liber şi în proba de ştafetă 4x50 m liber.

Colegele sale de club Maysa Raţiu şi Maria Claudia Gâdea au reuşit şi ele dubla, Raţiu la 400 m liber şi cu ştafeta de 4x50 m liber, iar Gâdea la 50 m bras şi cu ştafetă de 4x50 m liber.

Rezultatele de marţi:

MASCULIN

50 m fluture

1. Cătălin Paul Ungur (CS Universitatea Cluj) 00:23:31

2. Denis Laurean Popescu (CSŞ Reşiţa) 00:23:64

3. Daniel Cristian Martin (CSM Bacău) 00:23:78

200 m spate

1. Denis Laurean Popescu (CSŞ Reşiţa) 01:58:36

2. Carol Mihai Cojocaru (SCM Bacău) 02:00:24

3. Gabriel Ioan Dumitrache (CSM Piteşti) 02:00:34

100 m liber

1. Constantin George Alexandru Stoica (CSA Steaua Bucureşti) 00:48:11

2. Patrick Sebastian Dinu (CS Farul Constanţa) 00:49:21

3. Dragoş Ghile (CSA Steaua Bucureşti) 00:49:93

ştafetă 4x50 m liber

1. CSA Steaua Bucureşti (Constantin George Alexandru Stoica, Antonio Andrei Costroj, Eduard Rednic, Dragoş Ghile) 01:30:93

2. CSM Bucureşti (Andrei Mircea Anghel, Tobias George Dumitrache, Vlad Paţurcă, David Andrei Mihai) 01:31:05

3. CSU Politehnica Timişoara (Patrick Adorian Damian, Andrei Sebastian Simon, Emil Dancaneţ, Bogdan Alexandru Checicheş) 01:35:44

200 m mixt

1. David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) 01:57:56

2. Mihai Gergely (CSM Cluj-Napoca) 02:01:27

3. Andrei Sebastian Simon (CSU Politehnica Timişoara) 02:02:38

FEMININ

200 m mixt

1. Alexandra Dobrin (CSM Corona Braşov) 02:14:13

2. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua Bucureşti) 02:18:57

3. Anastasia Maria Bako (CS Crişul Oradea) 02:19:35

ştafetă 4x50 m liber

1. CSA Steaua Bucureşti (Bianca Andreea Costea, Maysa Raţiu, Gabriela Ioana Gâdea, Maria Claudia Gâdea) 01:44:54

2. CSM Bucureşti (Sara Maria Constantinescu, Maria Bianca Drog, Alina Maria Drăguşi, Simona Andreea Chiru) 01:48:63

3. CSM Piteşti (Alexandra Roxana Curcan, Ana Cristiana Otoiu, Delia Giorgiana Safcencu, Andra Georgiana Surugiu) 01:49:66

50 m bras

1. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua Bucureşti) 00:32:58

2. Alexandra Maticiuc (CSM Corona Braşov) 00:32:87

3. Sara Julia Fabian (CS Olimpia Bucureşti) 00:32:90

100 m spate

1. Delia Giorgiana Safcencu (CSM Piteşti) 01:02:47

2. Gabriela Ioana Gâdea (CSA Steaua Bucureşti) 01:02:49

3. Sara Flavia Strîmb (CSU Piteşti) 01:03:90

400 m liber

1. Maysa Raţiu (CSA Steaua Bucureşti) 04:18:96

2. Maria Antonia Preotu (ASC Aqua Sport Citius Bucureşti) 04:24:44

3. Ecaterina Scorţea (CSA Steaua Bucureşti) 04:25:83

ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Fii la curent cu cele mai noi stiri.

Urmărește stiripesurse.ro pe Facebook

×
NEWSLETTER

Nu uitaţi să daţi "Like". În felul acesta nu veţi rata cele mai importante ştiri.