Debut cu victorie pentru România în campania de calificare pentru Campionatul Mondial de futsal

futsal

Prima reprezentativă de futsal a României a învins joi seara la Târgu Mureș naționala Danemarcei, scor 5-1 (2-1) în primul meci al campaniei de calificare la Cupa Mondială. Tricolorii evoluează în Grupa a 8-a din Main Round, alături de Finlanda și Danemarca.

După o primă repriză mai echilibrată, în care danezii au deschis scorul, tricolorii au revenit și au marcat prin Hadnagy și Oliveira, intrând în avantaj minim la pauză.

Eroul reprizei secunde a fost Hadnagy, care a marcat de trei ori în poarta danezilor, România obținând astfel prima victorie din grupă.

Etapa viitoare, tricolorii se deplasează în Finlanda, pe 11 octombrie, pentru ca ultimele două etape să se joace în primăvara anului viitor.

România – Danemarca 5-1 (2-1)

Au marcat: Hadnagy (09’12”, 29’53”, 36’59”, 38’24”), Oliveira (09’30”) / Flack (07’41”)

ROMÂNIA: 12. Toniță – 8. Cireș, 10. Oliveira (Cpt.), 11. Sasse, 14. Ferreira
Selecționer: Endre Kacso
Rezerve: 21. Dincuta, 2. Balint, 3. Iszlai, 5. Gavrila, 7. Araujo, 9. Hadnagy, 18. Manya, 19. Miklos

DANEMARCA: 1. Andersen – 3. El-Ouaz, 5. Hansen, 7. Falck (Cpt.)
Selecționer: Nikolaj Klein Saabye
Rezerve: 16. Rams, 4. Kasumovic, 6. Johansson, 8. Laursen, 9. Lucht, 10. Jorgensen, 11. Fogt, 14. Sorensen, 17. Rasmussen