Iulia Popovici a primit aviz negativ, marţi, pentru funcţia de ministru al Culturii din partea comisiilor de specialitate ale Parlamentului, arată Agerpres.
S-au înregistrat 9 voturi 'împotriva' numirii ca ministru, 4 voturi "pentru" şi 7 abţineri din partea membrilor Comisiilor pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă ale Camerei Deputaţilor şi Senatului.
UPDATE: Tudor Pop, propus ministru al Tineretului și Sportului, a primit și el aviz negativ. Pop a avut 9 voturi pentru, 12 voturi împotrivă și 4 abțineri.
Candidaţii propuşi de premierul desemnat Dacian Cioloş pentru funcţiile de miniştri sunt audiaţi marţi în comisiile de specialitate.
Audierile au început la ora 10.00.
PROGRAMUL AUDIERILOR:
Ora 10.00
Iulia Popovici - Ministrul Culturii
Tudor Pop - Ministrul Tineretului şi Sportului
Ora 11.00
Monica Berescu - Ministrul Cercetarii, Inovarii si Digitalizarii
Nicu Fălcoi - Ministrul Apararii Nationale
Ilie Dan Barna - Ministrul Afacerilor Externe
Ora 12.00
Alin Stoica - Ministrul Afacerilor Interne
Catălin Drulă - Ministrul Transporturilor si Infrastructurii
Ora 13.00
Cristian Ghinea, Ministrul Investitiilor si Proiectelor Europene
Cristina Prună - Ministrul Energiei
Ora 14.00
Claudiu Iulius Gavril Nasui - Ministrul Economiei, Antreprenoriatului si Turismului
Ionuţ Moşteanu - Ministrul Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei
Ora 15.00
Dragoş Pîslaru - Ministrul Finantelor
Mihai Goţiu - Ministrul Mediului, Apelor si Padurilor
Stelian Cristian Ion - Ministrul Justitie
Ora 16.30
Oana Ţoiu - Ministrul Muncii şi Protectiei Sociale
Ora 17.30
Corina Atanasiu - Ministrul Educatiei
Ora 18.30
George Căţean - Ministrul Agriculturii şi Dezvoltarii Ruraleâ
Ora 18.30
Ioana Mihăilă - Ministrul Sănătăţii
Pentru majoritatea candidaţilor, timpul programat pentru audiere este de o oră. Pentru miniştrii propuşi la Mediu, Justiţie şi Educaţie este programată câte o oră şi jumătate, iar pentru Ioana Mihăilă, propusă la Sănătate. timpul alocat este de 2 ore.
Secretarul general al PNL, Dan Vîlceanu, a anunţat, luni seară, că liberalii se vor abţine la votul din comisiile de specialitate.
Votul de învestire a Guvenului este programat miercuri, de la ora 10.00.
LISTA MINIŞTRILOR CABINETULUI CIOLOŞ
Prim ministru - Dacian Cioloş
Ministerul Finanţelor - Dragoş Pîslaru
Ministerul Afacerilor Interne - Alin Stoica
Ministerul Afacerilor Externe - Dan Barna
Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale - George Căţean
Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor - Mihai Goţiu
Ministerul Justiţiei - Stelian Ion
Ministerul Apărării Naţionale - Nicu Fălcoi
Ministerul Economiei, Antreprenoriatului şi Turismului - Claudiu Năsui
Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene - Cristian Ghinea
Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei - Ionuţ Moşteanu
Ministerul Energiei - Cristina Prună
Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii - Cătălin Drulă
Ministerul Muncii şi Protecţiei Sociale - Oana Ţoiu
Ministerul Sănătăţii - Ioana Mihăilă
Ministerul Culturii - Iulia Popovici
Ministerul Tineretului şi Sportului - Tudor Pop
Ministerul Cercetării, Inovării şi Digitalizării - Monica Berescu
Ministerul Educaţiei - Corina Atanasiu