Derbyul Berlinului a fost câștigat cu 3-2 de Bayern: Toate golurile au fost înscrise în prima repriză

fifa.com
bayern munchen

Bayern Munchen a învins greu în deplasare, cu scorul de 3-2, formaţia Hertha Berlin, într-o partidă disputată sâmbătă, succes în urma căruia a urcat provizoriu pe prima poziţie în campionatul de fotbal al Germaniei.

Bavarezii au deschis scorul în minutul 12, prin Jamal Musiala, înainte ca Eric Maxim Choupo-Moting să reuşească o dublă (37, 38), scrie agerpres.ro.

Hertha a revenit însă în finalul primei reprize, punctând de două ori, prin Dodi Lukebakio (40) şi Davie Selke (45 din penalty).

Aceasta este a patra victorie consecutivă pentru Bayern, care a câştigat nouă dintre cele zece meciuri disputate de la sfârşitul lunii septembrie şi până acum. Singurul pas greşit al elevilor antrenorului Julian Nagelsmann a fost remiza înregistrată în derby-ul cu Borussia Dortmund (2-2).

Bayern Munchen va mai disputa încă două meciuri în Bundesliga, cu Werder Bremen (marţi) şi Schalke 04 (sâmbăta viitoare), înaintea Cupei Mondiale din Qatar (20 noiembrie - 18 decembrie).

Rezultate:

Vineri

Borussia Moenchengladbach - VfB Stuttgart 3-1

Au marcat: Hofmann (4, 90+4), Thuram (25), respectiv Thomas (35).

Sâmbătă

Borussia Dortmund - VfL Bochum 3-0

Au marcat: Moukoko (8, 45+2), Reyna (12 - penalty).

FSV Mainz - VfL Wolfsburg 0-3

Au marcat: Wimmer (33), Arnold (70), Baku (84).

Hoffenheim - RB Leipzig 1-3

Au marcat: Rutter (50), respectiv Nkunku (17, 57), Olmo (69).

FC Augsburg - Eintracht Frankfurt 1-2

Au marcat: Berisha (1), respectiv Rode (13), Knauff (64).

Hertha Berlin - Bayern Munchen 2-3

Au marcat: Lukebakio (40), Selke (45 - penalty), respectiv Musiala (12), Choupo-Moting (37, 38).

Sâmbătă seara se mai dispută partida Werder Bremen - SC Freiburg, în timp ce duminică sunt programate meciurile Bayer Leverkusen - Union Berlin şi SC Freiburg - FC Koln.