Agnes Tirop, deținătoarea unui record mondial la atletism, a fost găsită moartă în casa sa din Kenya. Țara a pierdut o bijuterie, au spus reprezentanții Comitetului Atletic din Africa, citați de publicația The Guardian.

În vârstă de 25 de ani, atleta a fost găsită moartă în casă.

Soţul acesteia este bănuit că ar fi înjunghiat-o.

Reprezentanții Federației de Atletism din Kenya spun că încă se lucrează la anchetă. „Încă lucrăm pentru a afla detalii”, au spus aceștia adăugând că Tirop era una dintre stelele în ascensiune din atletismul mondial.

Atleta Agnes Tirop a bătut recordul mondial în cursa de 10 kilometri chiar luna trecută. Cursa a avut loc în Germania, iar Tirop a depășit cu 28 de secunde recordul precedent deținut încă din 2002 de marocanca Asmae Leghzaoui.

Tirop a mai fost de două ori câtigătoare a medaliei de bronz la campionatele mondiale. La olimpiada din Japonia, ea a reprezentat Kenya în cursa de 5.000 de metri și a terminat pe locul 4.