Partidul Alternativa pentru Germania (AfD, dreapta populistă) ar fi obţinut între 10 % şi 23 % la alegerile care au avut loc duminică în landurile Renania-Palatinat, Baden-Württemberg şi Saxonia-Anhalt, în timp ce partidul cancelarului Angela Merkel, Uniunea Creştin-Democrată (CDU), ar fi suferit o înfrângere în două landuri, potrivit primelor sondaje la ieşirea de la urne, relatează AFP.
Populiştii AfD intră astfel în cele trei parlamente de land.
Conservatorii cancelarului Merkel au fost învinşi îndeosebi în fief-ul lor istoric, Baden-Württemberg (vest), unde ar fi obţinut 27,5 % dintre voturi.
Partidul dnei Merkel a fost devansat de ecologişti, ''Verzii'', care ar fi obţinut 32,55 % din voturi, după o campanie dominată de preocupările germanilor în legătură cu afluxul de refugiaţi. AGERPRES
Dezastru pentru Merkel. Dreapta populistă ar fi obţinut între 10 % şi 23 % la parțiale (sondaje)
Explorează subiectul
Articole Similare

1
Kazahstanul își consolidează rolul de centru spațial regional
1

894
VIDEO Un bărbat a aruncat la gunoi lingouri de aur de 130.000 €, din greșeală. Ce a urmat pare scenariu de film
894

29
Datoria externă a Rusiei a atins recordul ultimelor două decenii
29

427
Teheranul nu renunță la programul nuclear - Ce dezvăluie noile imagini din satelit
427

48
SUA au introdus ilegal în Iran aproximativ 6.000 de terminale Starlink după proteste
48

60
Incident naval în largul coastelor japoneze - Japonia a confiscat un vas de pescuit chinez şi l-a arestat pe căpitan
60

43
Conferinţa de Securitate de la Munchen - Comentariile recente ale reprezentanţilor guvernului SUA au provocat iritare în cadrul NATO
43

2.562
VIDEO Audieri tensionate în Camera Reprezentanților - Pam Bondi chestionată în legătură cu dosrele Epstein
2.562

1.837
Cum va arăta lumea în 2036: Cine are puterea să rămână și cine va fi șters de pe hartă
1.837

62
VIDEO Furtuna Nils lovește Franța - Sunt cel puțin doi morți
62

579
Conferința de Securitatea de la Munchen - Un an de tensiuni transatlantice
579

82
Tarifele lui Trump provoacă un deficit record de 3,5 miliarde de dolari la garanţiile vamale ale importatorilor din SUA
82

148
Președintele Poloniei reafirmă că este pregătit pentru discuții cu Vladimir Putin
148

















Comentează