Dezvoltatorul imobiliar One United Properties a raportat o cifră de afaceri de peste 1 miliard de lei în primele nouă luni ale anului 2024, în scădere cu 10% faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent, potrivit unui comunicat al companiei, transmis luni, scrie AGERPRES.
Profitul brut pentru această perioadă a fost de 352,1 milioane de lei, în timp ce profitul net a ajuns la 298,6 milioane de lei.
Veniturile din vânzările de proprietăţi rezidenţiale au ajuns la 816,6 milioane de lei, o scădere de 7% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, ca urmare a faptului că mai multe şantiere de construcţie au ajuns în etapele finale, în care veniturile sunt recunoscute treptat. Cu toate acestea, venitul net din vânzarea de proprietăţi rezidenţiale a crescut cu 12% faţă de anul precedent, ajungând la 282,8 milioane de lei. Marja netă din vânzările de proprietăţi rezidenţiale a crescut de la 28,7% în primele nouă luni din 2023, la 34,6% în aceeaşi perioadă din 2024, reflectând impactul evoluţiei constante în cadrul dezvoltărilor.
Veniturile din chirii, care includ veniturile din divizia comercială şi serviciile pentru chiriaşi, au crescut cu 15% faţă de anul trecut, ajungând la 113,6 milioane de lei în primele nouă luni din 2024. Venitul net din chirii a înregistrat o creştere de 19%, atingând 81,1 milioane de lei.
În primele nouă luni din 2024, compania a închiriat şi pre-închiriat 12.100 metri pătraţi de spaţii de birouri şi comerciale şi a semnat numeroase prelungiri ale contractelor de închiriere pentru o suprafaţă totală de 6.770 metri pătraţi. Impactul financiar al acestor noi închirieri se va reflecta în veniturile viitoare, precizează sursa citată.
"Poziţia noastră financiară este una solidă, susţinută de rezervele noastre de numerar consistente, activele imobiliare substanţiale şi gradul redus de îndatorare. De la listare, ne-am extins semnificativ afacerea, triplând activele şi capitalurile proprii, în timp ce am menţinut o structură operaţională eficientă şi am controlat cu atenţie costurile administrative. În prezent, avem în dezvoltare proiecte cu o valoare brută de dezvoltare (GDV) totală de 1,5 miliarde de euro şi un pipeline suplimentar de 1,8 miliarde de euro. Acest portofoliu în expansiune, împreună cu gestionarea atentă a resurselor noastre financiare, ne permite să accesăm noi oportunităţi pe piaţa imobiliară din Bucureşti şi să continuăm să aducem o contribuţie comunităţilor în care suntem prezenţi", a precizat Andrei Diaconescu, Co-CEO al One United Properties, în comunicat.
La 30 septembrie 2024, One United Properties avea 14 dezvoltări în construcţie, care cuprindeau 4.041 de unităţi, 22.000 metri pătraţi de spaţii de birouri şi 21.000 metri pătraţi de spaţii comerciale, cu o Valoare Brută de Dezvoltare (GDV) totală de 1,5 miliarde de euro. La finalul perioadei, 70% dintre unităţile disponibile pentru vânzare, aflate fie în curs de dezvoltare, fie deja livrate, erau vândute. Sumele care urmează să fie încasate conform contractelor încheiate cu clienţii până la 30 septembrie 2024 se ridică la 353 de milioane de euro în numerar suplimentar până în 2026.
Compania este tranzacţionată la Bursa de Valori Bucureşti, iar acţiunile sale sunt incluse în mai mulţi indici precum BET, STOXX, MCSI, FTSE, ROTX şi CEEplus.
Dezvoltatorul imobiliar One United Properties a afişat o cifră de afaceri în scădere cu 10%, după primele 9 luni
Explorează subiectul
Articole Similare

1.575
„Haideţi să listăm” - Victor Ponta a făcut calculele și știe care e soluția pentru scoaterea României din „groapa” economică
1.575

476
Vești bune pentru fermieri! Guvernul schimbă regulile: credite mai rapide și acces mai ușor la fonduri europene
476

30
România are nevoie de zeci de miliarde pentru modernizarea rețelelor de apă
30

79
Bloomberg: Polonia începe ofensiva economică în Germania. Economia de un trilion de dolari își „arată mușchii” la Berlin
79

6.193
Țara care a spart pragul de 1 trilion și cumpără Germania încetul cu încetul
6.193

44
Consiliul Concurenței autorizează preluarea CEF Pelicanu de către Greenvolt International Power
44

25
RBL & ROPEA susţin accelerarea mobilizării capitalului instituţional local către private equity pentru creșterea economiei romȃnești
25

26
Daniel Vasilică Harpa anunță că Ținutul Neamțului a fost premiat la Târgul de Turism al României
26

3.284
Primarii strigă că nu au bani, dar plătesc Valentine’s Day din bugetul local. 115.000 lei pentru o noapte de „Bei sau faci” la Alexandria
3.284

185
Cine sunt frații Pavăl - Povestea lui Dragoș și Adrian Pavăl, patronii imperiului românesc care au cumpărat Carrefour
185

2.939
România schimbă direcția. Semnal rar în economie: exporturile trag balanța în sus, dar rana deficitului rămâne deschisă | DOCUMENT
2.939

22
MOL intră în Libia și mizează pe explorarea offshore din Marea Mediterană
22

4.836
Cutremur pe piața muncii: O mare fabrică de piese auto din România face concedieri
4.836

















Comentează