Diana Ion, a terminat pe locul 6 în proba de triplusalt, la Europenele Under-23

hernie sportiva

Sportiva română Diana Ana Maria Ion (CSM Oneşti) s-a clasat pe locul 6 în finala probei de triplusalt, vineri, la Campionatele Europene de atletism Under-23 de la Tallinn (Estonia), cu 13,27 m.

Aurul a fost obţinut de turcoaica Tugba Danismaz (14,09 m), Spyridoulei Karydi (Grecia) a obţinut argintul (13,95 m), iar bronzul a revenit letonei Ruta Kate Lasmane (13,75 m), potrivit site-ului Federaţiei Române de Atletism.

În finala masculină de la aruncarea ciocanului, Mihăiţă Andrei Micu (SCM Bacău) s-a clasat pe a opta poziţie, cu 67,43 m. Medalia de aur a revenit ucraineanului Mihailo Kohan (77,88 m), argintul a fost adjudecat de grecul Christos Frantzes Kakis (75,23 m), iar suedezul Ragnar Carlsson a obţinut bronzul (73,85 m).

Mihai Cristian Pîslaru (CSM Bucureşti) şi Mihai Sorin Dringo (CSU-CSM Oradea) s-au calificat în finala de la 400 m, după ce s-au clasat pe locul secund în prima semifinală (45 sec 89/100), respectiv pe primul în a doua (46 sec 16/100).

La 400 m garduri, Iulia Nicoleta Banaga a ratat calificarea în finală, după ce a fost cronometrată în 59 sec 34/100 în semifinale, terminând întrecerea pe locul 22.

Nici Alin Ionuţ Anton nu a reuşit să treacă de semifinale la 110 m garduri, încheind concursul pe locul 19 (14 sec 43/100). Cristian Gabriel Voicu a fost înregistrat la 800 m cu timpul de 1 min 50 sec 20/100 în serii (locul 17).

Marina Andreea Baboi s-a calificat în semifinale la 200 m, cu timpul de 23 sec 61/100, conform agerpres.