Ministrul Justiţiei Tudorel Toader s-a întâlnit luni cu conducerea DIICOT pentru a discuţa despre activitatea Direcţiei în anul 2017, precum şi despre abordarea strategică viitoare a luptei împotriva criminalităţii organizate.
La întâlnire au participat procurorul-şef al DIICOT, Daniel Horodniceanu, şi consilierii acestuia, procuroul-şef adjunct, precum şi procurorii-şefi ai secţiilor din cadrul Direcţiei.
Citește și: Raed Arafat critică un cunoscut brand: “Sunt noile aparate ale morții!”
Biroul de informare şi Relaţii Publice din cadrul Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism este împuternicit să aducă la cunoştinţa opiniei publice următoarele:
”În cursul zilei de astăzi, domnul Tudorel Toader, Ministrul Justiției, a participat la o întâlnire cu conducerea DIICOT în cadrul căreia au fost abordate subiecte legate de activitatea DIICOT prezentată în Raportul de activitate pe anul 2017 și de necesitățile de abordare strategică viitoare a luptei împotriva criminalității organizate și a altor infracțiuni grave asociate acesteia.
Citește și: Detaliu interesant! Ce a făcut Israela Vodovoz cu o lună înainte să moară
La întâlnire au participat procurorul-șef al direcției, consilierii acestuia, procurorul-șef adjunct și procurorii-șefi ai secțiilor din cadrul DIICOT.
Pe agenda întâlnirii s-au aflat următoarele subiecte:
1. Analiza succintă a evoluției unor indicatori relevanți din activitatea DIICOT 2017, reflectați în Raportul de activitate (trenduri, direcții necesare de dezvoltare, alerte, lipsa unei Analize Naționale de Risc, necesitatea promovării unor propuneri legislative referitoare la: infracțiuni în materia operațiunilor fără drept cu substanțe susceptibile a avea efecte psihoactive, art.151 C.p.p., art.1121 C.p. ).
Citește și: Un nou proiect de lege! Sunt vizate pensiile SPECIALE
2. Stadiul îndeplinirii obiectivelor propuse în PLANUL DE ACŢIUNE PENTRU IMPLEMENTAREA STRATEGIEI PENTRU DEZVOLTAREA SISTEMULUI JUDICIAR 2015 – 2020:
o B.1.7 (stadiul Legii de aprobare a OUG 78/2016, principalele modificări pe care înțelegem să le susținem în legătură cu OUG 76/2016) (Anexa 1);
Citește și: Un nou proiect de lege! Sunt vizate pensiile SPECIALE
o B.1.8 (Compatibilizarea structurilor MP - DIICOT și ale Direcției de Combatere a Criminalității Organizate din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, conform competenței prevăzute de lege pentru efectuarea urmăririi penale);
o B.3.41 (Operaționalizarea unui compartiment multidisciplinar dedicat investigațiilor financiare afectate urmăririi, identificării și sechestrării produsului infracțiunii, în cadrul DIICOT, format din specialiști proprii și ofițeri de poliție judiciară detașați în cadrul DIICOT);
Citește și: Gabriela Firea a dat ALARMA! I-a CHEMAT de URGENȚĂ
o B.5.6 (Repartizarea unui sediu în condițiile Legii nr.304/2004 pentru MP - DIICOT și crearea unui parc auto propriu).
3. Viziunea strategică națională de combatere a criminalității organizate prezentată de DIICOT în Raportul de activitate pe anul 2016. Lacune incoerență, inconsistență și redundanță în documentele cu valențe strategice.
Citește și: Liviu Dragnea face un anunț important! Ce va ÎNFIINȚA
4. Propuneri de modificări de ordin organizatoric. Modificare regulament de funcționare și organizare.
5. Resurse umane. Funcții de conducere neocupate prin numire în cadrul DIICOT, a căror propunere de ocupare este de resortul Ministrului Justiției.”, se arată în comunicat.
Citește și: Au fost refuzați de Banca Națională, dar NU cedează! Ce urmează să facă maghiarii de la OTP Bank .
Comentează