Dinamo a învins campioana, Farul, la Ovidiu, scor 2-0, şi a obţinut prima victorie în 2024

playsport.ro
dinamo logo

Echipa Dinamo Bucureşti a dispus luni seara, în deplasare, scor 2-0, de echipa campioană a României, Farul Constanţa, în ultimul meci al etapei a 25-a.

Dinamo a fost mai sigură la Ovidiu şi a deschis scorul în minutul 29, prin Velkovski, care a deviat cu capul o centrare a lui Pavicic. Imediat după pauză acelaşi Pavicic a pasat pentru Denis Politic, care a înscris pentru 2-0 în minutul 48. Gazdele au trecut pe lângă gol în minutul 67, când Larie a trimis în bară, iar Dinamo se putea desprinde la trei goluri în minutul 74, prin Amzăr. S-a terminat cu victoria lui Dinamo, scor 2-0.

Aflată la primul succes după trei înfrângeri consecutive, echipa lui Kopic are 19 puncte şi, deşi este pe ultimul loc al clasamentului, a egalat la puncte pe FC Botoşani. Farul Constanţa este pe locul 5, cu 37 de puncte.

FARUL: Buzbuchi – K. Boli (C. Ganea 46), Larie, M. Popescu – Dussaut (D. Queiros 69), Nedelcu (I. Cojocaru 57), Grameni, D. Kiki – R. Deaconu (Vînă 57), Rivaldinho, Budescu (Andronache 80). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

DINAMO: Golubovic - Patriche, Velkovski, Homawoo - Moura, Gnahore, Pavicic (A. Bani 81), Borduşanu (Amzăr 69) – Milanov (D. Iglesias 55), Hakim Abdallah (Goncalo Gregorio 81), Politic (N. Roşu 69). ANTRENOR: Zeljko Kopic

Cartonaşe galbene: Larie 78

Arbitri: Marcel Bîrsan - Vasile Marinescu, Romică Bîrdeş - Ovidiu Robu

Arbitri VAR: Viorel Flueran - Cristina Trandafir

Observator: Dan Victor Berbecaru