Dinamo elimină CFR Cluj și se califică în semifinala Cupei Ligii / VIDEO

dinamo pandurii

CFR Cluj nu i-a pus prea multe probleme lui Dinamo în sferturile de finală ale Cupei Ligii. "Cîinii" s-au calificat în semifinale după ce au învins cu 2-0.

Au marcat: Essombe '22, Rotariu '55

Vezi VIDEO cu golurile partidei

După 22 de minute, scorul a fost deschis de Essombe după o centrare perfectă a lui Cosmin Matei. Ardelenii au protestat și au acuzat că atacantul dinamovist se afla în poziție suspectă de ofsaid.

Scorul final a fost stabilit în minutul 55, cînd Rotariu i-a făcut jaloane pe apărătorii clujenilor. Mijlocașul a trecut de patru jucători și a marcat.

În semifinale, Dinamo va întîlni Concordia Chiajna, care a trecut azi de ASA Tîrgu-Mureș, scor 2-0.

Echipele de start:

FC Dinamo București: I. Popescu – Fai, A. Marc, Mevlja, S. Filip – Vojnovici, P. Anton (cpt) – C. Matei, Palic, D. Rotariu – Essombe.

Rezerve: Cerniauskas – Puljic, Van Haaren, Feussi, Gnohere, Gavrilă, Moldoveanu.

Antrenor: Mircea Rednic

CFR Cluj: Mincă – T. Lopes, Tinc, L. Goian, Camora (cpt) – Petrucci, Gomelt – Vitor Bruno, Al. Păun, Negruț – Beleck.

Rezerve: T. Marc – Larie, Cr. Lopez, Jakolis, D. Coelho, A. Mureșan, Nouvier.

Antrenor: Francisc Dican

Arbitru: Alexandru Tudor (București)

Asistent 1: Ovidiu Artene (Vaslui)