Dinamo învinge FC Botoșani cu scorul de 2-0, obținând prima victorie după patru luni

wallpapertip.com
dinamo logo

Echipa Dinamo Bucureşti a învins luni seara, în deplasare, scor 2-0, formaţia FC Botoşani, în ultimul meci al etapei cu numărul 21 din Superligă.

Într-o primă repriză fără ocazii de gol, Denis Politic a reuşit să înscrie un gol superb, în minutul 23, cu un şut la colţul lung. În partea secundă gazdele au jucat foarte slab, nu au avut absolut nicio ocazie de egalare, iar oaspeţii au marcat al doilea gol prin Hakim Abdallah, după o acţiune personală. Dinamo s-a impus cu 2-0 după un meci în care gazdele nu au avut nici un şut pe poartă, potrivit news.ro.

Este prima victorie a lui Dinamo în Superligă după patru luni de secetă şi primul rezultat pozitiv după cinci înfrângeri consecutive. FC Botoşani rămâne singura echipă din campionat care nu a reuşit să câştige vreun meci în 20 de etape.

În clasament, Dinamo ocupă penultima poziţie, a 15-a, cu 13 puncte, în timp ce FC Botoşani are 9 puncte şi este ultima în ierarhia Superligii.

FC BOTOŞANI: Ducan – R. Benzar (Charles Petro 46), Sadiku (Cioiu 46), Junior Pius, Ţigănaşu - G. David (G. Dragomir 82), V. Dican, Ed. Florescu (Drole 63) - N'Goma (Dragu 46), Ilicic, Pinson. ANTRENOR: Mihai Ciobanu

DINAMO: Golubovic – Lucas de Araujo, Patriche, Homawoo - C. Costin, Dani Iglesias (Gabriel Moura 86), Ilic (N. Roşu 73), Borduşanu – Ghezali (Bena 64), Goncalo Gregorio, Politic (Hakim Abdallah 73). ANTRENOR: Zeljko Kopic

Cartonaşe galbene: Sadiku 21, Pinson 45+5 / Ghezali 8, Politic 25, Zeljko Kopic 57, Dani Iglesias 61

Arbitri: Sebastian Colţescu - Sebastian Gheorghe, Alexandru Cerei - Sorin Vădana

Arbitri VAR: Horaţiu Feşnic - Ovidiu Artene

Observator: Sorin Boca