Dinamo Kiev a învins pe Chornomoreţ Odessa cu 3-0 în campionatul Ucrainei

dinamo kiev

Echipa ucraineană Dinamo Kiev, antrenată de tehnicianul român Mircea Lucescu, a învins duminică, în deplasare, echipa Chornomoreţ Odessa, scor 3-0, în etapa a 11-a din Premier Liga, informează News.ro.

Dinamo a deschis scorul în prima repriză, în minutul 25, când Tsygankov a transformat un penalti. În startul reprizei secunde, acelaşi Tsygankov a pasat decisiv pentru Buyalskiy, care a dublat diferenţa cu un gol reuşit în minutul 48.

În al doilea minut al prelungirilor meciului, Vanat a transformat un alt penalti pentru echipa lui Mircea Lucescu şi, învingătoare cu 3-0, Dinamo Kiev este pe locul 6 în Premier Liga, cu 16 puncte, dar cu două meciuri mai puţin disputate.

Lider este SC Dnipro-1, cu 28 de puncte din 10 meciuri jucate.