Direcția Feroviară a Ministerului Transporturilor a fost desființată. Aceasta este acum în noua Direcție Transport Terestru care include și fosta Direcție a Transporturilor Rutiere, anunță clubferoviar.ro.
Hotărârea de funcționare a Ministerului Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor a fost publicată miercuri în Monitorul Oficial nr 127 din 19 februarie. Organigrama prevede apariția unei Direcții Generale Transport Terestru în loc de Direcțiile Rutier și Feroviar.
Citește și: ANAF a făcut anunțul! Proiectul va fi finalizat la sfarșitul lunii- Ce modificări se aduc
Din punct de vedere a numărului de personal MTIC va avea 581 de angajați , exclusiv demnitarii și personalul de la cabinetele acestora, număr cu 112 angajați mai mic decât vechile valori (500 Ministerul Transporturilor și 193 Ministerul Comunicațiilor).
Este însă posibil ca datorită faptului că nu toate locurile de la cele două ministere sunt ocupate cu personal, niciun angajat public să nu își piardă locul de muncă.
În noua organigramă Direcția Proiecte Strategice devine Direcția Proiecte Strategice și Parteneriat Privat. Numărul de secretari de stat rămâne la șase, în timp ce cel al secretarilor generali adjuncți crește la trei.
Citește și: Vești bune! Cresc salariile pentru anumiți români
Este de neînțeles fuziunea celor două Direcții MTIC atât timp cât cele două sectoare au mecanisme diferite, o legislație separată la nivel național și european și, mai mult, evoluții deseori divergente.
Comentează