Directorul poliţiei regionale din Catalonia şi-a prezentat luni demisia, cu mai puţin de trei luni înainte de referendumul cu privire la autodeterminare, care a fost interzis de justiţia spaniolă şi a cărui organizare ar fi urmat să o supravegheze, au indicat surse concordante citate de AFP, potrivit Agerpres.
Albert Batlle, care conducea "Mossos d'Esquadra" din 2014, şi-a prezentat demisia, care i-a fost acceptată, a menţionat pentru France Presse un purtător de cuvânt al poliţiei.
Demisia lui Batlle a fost confirmată şi de o purtătoare de cuvânt a guvernului regional. Ea are loc după ce vineri trei membri ai executivului regiunii din nord-estul Spaniei au părăsit guvernul condus de separatistul Carles Puigdemont, precedaţi la începutul lui iulie de un alt membru al guvernului regional care a exprimat dubii în legătură cu viabilitatea referendumului interzis de Madrid.
Catalonia dispune din 2014, între largile sale competenţe, de un corp propriu de poliţie cu circa 17.000 de agenţi, care depind politic de administraţia catalană, dar au totodată obligaţia de a respecta legislaţia şi justiţia spaniole, ceea ce îi pune pe agenţi într-o situaţie delicată în perspectiva referendumului prevăzut pentru 1 octombrie.
Mossos d'Esquadra "se află în slujba legii, a cetăţenilor şi nu a unui guvern, cu atât mai puţin a unui guvern de radicali, care vrea să încalce normele", a subliniat luni la Madrid ministrul justiţiei, Rafael Catala.
Ameninţările Madridului s-au intensificat la adresa funcţionarilor de stat ce vor accepta să participe la organizarea scrutinului şi a întreprinderilor ce vor furniza logistica. Aceştia sunt pasibili de urmăriri penale şi de amenzi usturătoare.
De mai multe zile, presa catalană şi cea madrilenă evocă o 'criză' în sânul guvernului catalan, vicepreşedintele acestuia, Oriol Junqueras, insistând asupra necesităţii de a lua deciziile de manieră colectivă, în vederea referendumului, pentru a asigura unitatea în faţa acestor ameninţări judiciare.
Directorul poliţiei regionale din Catalonia demisionează, în perspectiva referendumului interzis privind autodeterminarea
Explorează subiectul
Articole Similare

144
Actorul din ”Designated Survivor”, arestat după ce a bătut un șofer de ride-sharing: Nu este la prima ispravă de genul
144

1.413
Europa a trecut la economia de război: Este o situație cum nu s-a mai văzut din timpul celui de-al Doilea Război Mondial
1.413

1.842
Donald Trump a convocat toți oficialii de rang înalt la Casa Albă: Se pregătește o decizie în privința Iranului
1.842

1.653
VIDEO Momentul în care o macara uriașă cade direct peste un tren plin de călători
1.653

2.953
VIDEO Donald Trump s-a enervat și îi arată degetul mijlociu unui bărbat/ Casa Albă: Președintele a răspuns adecvat
2.953

2.629
VIDEO Ucrainenii lansează un atac puternic în interiorul Rusiei: Răspuns în forță, la atacurile rușilor
2.629

1.292
Fenomen neobișnuit: Cel mai mare iceberg din lume se albăstrește. Cercetătorii sunt îngrijorați
1.292

158
Vom găti ca odinioară, pe piatră! Plitele cu inducție devin istorie: Alternativa care va revoluționa bucătăriile moderne în 2026
158

75
Intenetul, marele dușman al dictaturilor - Precedentele cazului iranian
75

133
Haos în Iran - Fosta împărăteasă îndeamnă forţele de securitate să se alăture manifestanţilor
133

89
VIDEO Surpriză majoră în turismul UE: Destinația care a detronat Parisul și care a urcat pe primul loc
89

31
Metoda Frankenstein, noul trend in chirurgia estetică: Grăsime recoltată din cadavre, folosită în fillerele pentru remodelare corporală
31

72
Cum a ajuns Iranul pe marginea prăpastiei și ce opțiuni are Trump pe masă
72

















Comentează