Discuție Iohannis-Cioloș: Președintele încurajează lupta fără perspective a premierului desemnat (surse)

Autor: Florin Pușcaș

Publicat: 15-10-2021

Actualizat: 15-10-2021

Article thumbnail

Sursă foto: dcnews.ro

Premierul desemnat Dacian Cioloș și președintele Klaus Iohannis au avut vineri o discuție, înainte ca președintele, Florin Cîțu, să anunțe că liberații nu susțin guvernul Cioloș, potrivit unor surse citate de Digi 24.

În timpul discuției, președintele Klaus Iohannis l-ar fi încurajat pe premierul desemnat Dacian Cioloș să continue discuțiile pentru a forma o majoritate parlamentară care să voteze guvernul, mai transmite sursa citată.

Liberalii nu vor susține în Parlament un guvern condus de Dacian Cioloș, a spus, vineri, președintele PNL Florin Cîțu, care consideră că USR a rupt coaliția votând moțiunea de cenzură. Dacă Cioloș nu va face altă majoritate, PNL va demara noi negocieri cu toate partidele, excluzând, însă, AUR.

Președintele USR, Dacian Cioloș, a spus, vineri, că face în continuare apel la responsabilitatea PNL și anunță că propune, săptămâna viitoare, un guvern „indiferent ce se întâmplă”. „Până duminică după-amiază, PNL știe unde ne găsește dacă are idei (...). Acum, nu mai târziu”. Cioloș a exclus orice negociere cu PSD și AUR.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri