Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat miercuri că în hotărârea pentru modificarea şi completarea anexelor HG privind prelungirea stării de alertă adoptată în şedinţa de guvern nu s-a mai introdus propunerea privind distanţarea socială pe plajă, potrivit Agerpres.
"Nu mai este în hotărârea de guvern. A fost o propunere care a fost aprobată în cadrul CNSU, a avut logica ei, a fost discutată inclusiv în Grupul de Suport Tehnico-Ştiinţific, însă, după analiza actelor normative care deja există, ordinul ministrului Sănătăţii în acest sens, s-a considerat că există regulamente suficiente care să fie aplicate pe zona plajei, cu condiţia ca ele să fie respectate, motiv pentru care nu s-a mai inclus în hotărârea de guvern o prevedere pentru plaje. Bineînţeles că este posibil să se vină cu alte prevederi pentru anumite amplasamente din zona plajelor şi din zona litoralului şi din alte zone din alte judeţe, care să stabilească exact orarul de lucru şi care sunt restricţiile şi condiţiile acolo", a afirmat Arafat, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria.
Întrebat dacă în HG au fost introduse restricţii referitoare la dans în diverse locaţii, Arafat a spus: "Acest lucru se menţionează în interacţiune fizică, ceea ce înseamnă inclusiv dansul. În locaţiile care vor avea restricţii pe programul lor şi pe programul de lucru pot fi puse şi astfel de restricţii, la decizia Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă. Oricum, dacă vrem să luăm regulile actuale impuse prin ordin al ministrului Sănătăţii în comun cu alţi miniştri, dansul în spaţiile respective nu este permis. Acest lucru nu a fost prevăzut. Faptul că s-au întâmplat şi au fost interacţiuni între persoane şi în apropiere asta a fost o chestiune care a fost interpretată că se poate, pentru că nu s-a scris clar acest lucru. Când se vor emite hotărârile Comitetului Naţional pe teritoriile administrative în care vor fi limitări, atunci aceste lucruri vor fi clarificate şi mai bine pentru cei care intră în spaţiile respective".
Distanțarea socială pe plajă a dispărut din Hotărârea de Guvern
Explorează subiectul
Articole Similare

2
Bărbat care şi-a bătut fiul şi şi-a ameninţat familia cu un cuţit, după ce fiica adolescentă sunase la 112, arestat preventiv
2

12
Accident rutier între două autoturisme în Argeș: opt persoane, între care cinci copii, transportate la spital
12

21
Intervenție în Alba: femeie dezorientată, desculţă şi sumar îmbrăcată, salvată de un jandarm
21

1.076
Sute de mii de bucureșteni stau în frig. ELCEN spune că avaria de la CET Sud nu e un accident (HARTĂ)
1.076

22
Bogdan Ivan: Peste 500 de oameni lucrează fără pauză pentru a readuce lumina în casele românilor
22

20
Aglomerație pe drumurile din România și la punctele de frontieră. DN1 blocat, mii de persoane intră în țară
20

6
Magazinele PPC Energie din Bucureşti, Giurgiu şi Ilfov vor fi închise pe 6 şi 7 ianuarie
6

2.113
VIDEO Elena Udrea, imagini inedite din vacanța la Buzău: Lăutarii i-au cântat la "ureche"
2.113

33
Situația pârtiilor din stațiunea montană Rânca – ce spune șeful Salvamont Gorj
33

3.859
Asociațiile magistraților solicită demisia unui procuror din CSM: promovează practici de tip stalinist în justiție
3.859

39
Un bărbat şi-a tăiat cu o foarfecă dispozitivul eletronic de supraveghere şi a încălcat şi ordinul de protecţie: individul a fost arestat preventiv
39

1.988
ANM anunță prognoza pentru următoarele două săptămâni: se apropie cea mai rece zi a sezonului
1.988

12
Bărbat cercetat după ce a furat o maşină din curtea unei locuinţe. El nu avea permis de conducere şi se afla sub influenţa alcoolului
12
















Comentează